Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
49 %
3.6kmh
0 %
Mër
31 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
35 °
Die
34 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

VENDIMI I PLOTË, DASH: Sali Berisha i përfshirë në KORRUPSION, përdori pushtetin për t’u pasuruar bashkë me familjen dhe ALEATËT e tij

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Departamenti Amerikan i Shtetit shpall non grata ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjarët e tij, duke deklaruar se janë përfshirë në korrupsion të rëndësishëm.

Neësbomb.al zbardh vendimin e plotë të DASH, ku thuhet se jo vetëm Berishës, por edhe bashkëshortes së tij Liri, dhe dy fëmijët, Argitës dhe Shkëlzenit i ndalohet hyrja në SHBA.

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaron se SHBA ka indicie se Berisha është përfshirë në korrupsion të rëndësishëm si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike për pasurimin e tij dhe të aleatëve të tij.

VENDIMI I PLOTË I DASH:

Sot, unë jam duke shpallur publikisht (non-grata) Sali Berishën, ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-deputet i Parlamentit të Shqipërisë, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm. Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpërdorimin e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe te zyrtarët publikë. Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë.

Ky emërim është bërë në bazë të Seksionit 7031 (c) të Departamentit të Shtetit, Operacionet e Jashtme dhe Programeve të Ndarjeve të Programeve të Ndarjes Akti, 2021. Përveç Berishës, unë po përcaktoj publikisht bashkëshorten e tij, Liri Berishën, djalin e tij, Shkelzen Berisha dhe vajza, Argita Berisha Malltezi. Këta individë nuk janë të përshtatshëm për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara.

Ky emërtim riafirmon angazhimin e SHBA për të mbështetur reformat politike kryesore për institucionet demokratike të Shqipërisë. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e Shqipërisë. Departamenti do të vazhdojë të përdorë autoritete si kjo për të promovuar përgjegjësinë për aktorët e korruptuar në këtë rajon dhe globalisht.

Vendimi i DASH mund të gjendet këtu.

1- Lexo edhe: Sali Berisha dhe familjarët e tij shpallen NON GRATA në SHBA
2- Lexo edhe: Ambasada Amerikane në Tiranë reagon menjëherë
3- Lexo edhe: Jo vetëm Berisha, “NON GRATA” bashkëshortja Liria dhe dy fëmijët
4-Lexo edhe: Reagimi i parë nga Partia Socialiste: Përshëndesim vendimin
5- Lexo edhe: Sali Berisha “NON GRATA”, mesazh i SHBA për zgjedhjet në PD?!

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img