Tirana
heavy intensity rain
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
2.1kmh
40 %
Mër
19 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
26 °
E mërkurë, 31 Maj, 2023

E BUJSHME/ Joe Biden lëshon urdhër-ekzekutiv për Shqipërinë: Do i bllokohet prona dhe pasuria atyre që kërcënojnë përpjekjet stabilizuese në Ballkanin Perëndimor

Lajme të ngjashëm

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka publikuar në Twitter urdhrin-ekzekutiv që ka lëshuar sot presidenti i SHBA, Joe Biden. Një lajm i bujshëm për vendin tonë, pasi shohim që SHBA nuk po ndalet, pas shpalljes “non-grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha, shkruan newsbomb.

Lexo edhe: Zbardhet URDHRI i Joe Biden, nga të KORRUPTUARIT te ata “NON-GRATA”, kush janë zyrtarët që do u sekuestrohet prona në SHBA

Presidenti Joe Biden ka zgjeruar fushë-veprimin e OE 13219 (për bllokimin e pronës së personave që kërcënojnë përpjekjet stabilizuese në Ballkanin perëndimor, ku përfshihet dhe Shqipëria.) Jo vetëm mohim vizash për zyrtarët e korruptuar, por zgjerohet ligji dhe veprimtaria e SHBA përmes këtij urdhri ekzekutiv, i cili mesa duket prek dhe Shqipërinë, shkruan newsbomb.

“Kundërshtimi dhe lufta ndaj korrupsionit është një interes thelbësor i sigurisë kombëtare të SHBA”, shkruan Ambasadorja Yuri Kim.

Unë, JOSEPH R. BIDEN JR., President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përmes këtij urdhri zgjeroj fushën e emergjencës kombëtare të deklaruar në Urdhrin Ekzekutiv 13219 të 26 Qershorit 2001 (Bllokimi i Pronës së Personave që Kërcënojnë Përpjekjet Ndërkombëtare të Stabilizimit në Ballkanin Perëndimor), ndryshuar me Urdhrin Ekzekutiv 13304 të 28 majit 2003 (Përfundimi i Emergjencave në lidhje me Jugosllavinë dhe Modifikimi i Urdhrit Ekzekutiv 13219 të 26 Qershorit 2001), duke konstatuar se situata në territorin e ish Republikës Socialiste Federale të Jugosllavisë dhe Republika e Shqipërisë (Ballkani Perëndimor), gjatë dy dekadave të fundit, duke përfshirë minimin e marrëveshjeve dhe institucioneve të pasluftës pas prishjes së ish Republikës Federale Socialiste të Jugosllavisë, si dhe korrupsionit të përhapur brenda qeverive dhe institucioneve të ndryshme në Perëndimin Ballkani, pengon progresin drejt qeverisjes efektive dhe demokratike dhe integrimin e plotë në institucionet transatlantike, dhe në këtë mënyrë përbën një kërcënim të pazakontë dhe të jashtëzakonshëm për sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara.

Klikoni mbi postimin e ambasadores Yuri Kim ose këtu për të lexuar urdhrin e plotë të Joe Biden.


Më shumë