Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Pjesë e listës së magjistratëve “Non grata” në Amerikë, vettingu shkarkon gjyqtarin e Elbasanit Tomorr Kullolli

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shpalli sot vendimin e shkarkimit nga detyra të gjyqtarit të Gjykatës së Elbasanit, Tomorr Kullolli.

Në seancën e parë dëgjimore të zhvilluar më 2 qershor, Komisioni konstatoi pamundësi financiare për të gjitha pasuritë e paluajtshme që zotëron Kullolli; një shtëpi dy katëshe + truall dhe një apartament në Elbasan; si dhe për një apartament tjetër në Tiranë.

Pamundësi financiare u evidentuan edhe për krijimin e një gjendje cash në vitin 2014 dhe për shkollimin e fëmijëve në universitete në Francë dhe Itali në vitet 2015-2016. Nga analiza financiare e përgjithshme e kryer nga KPK ka rezultuar pamundësi financiare në shumën totale 37 milionë e 555 mijë lekë, shkruan Birn.

Gjatë seancës së dytë dëgjimore, të hënën më 7 qershor, gjyqtari Tomorr Kullolli e kundërshtoi të gjithë analizën financiare të KPK dhe kërkoi të konsideroheshin argumentet dhe provat e dorëzuara prej tij, si dhe të riçelej hetimi për dy kriteret e tjera, figurën dhe profesionalizmin.

Para shpalljes së vendimit, kryesuesja e trupit gjykues, Valbona Sanxhaktari sqaroi se kërkesat e Kullollit janë gjetur të pabazuara dhe për pasojë janë rrëzuar.

Më shumë

spot_img
spot_img