Tirana
scattered clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
40 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Operacioni më i madh ndonjëherë kundër drogës, EUROPOL: 800 të arrestuar, 38 ton drogë e sekuestruar, u përfshi FBI dhe DEA (E PLOTË)

spot_img

Lajme të ngjashëm

EUROPOL njofton për një operacion të madh ndërkombëtar të zhvilluar në disa shtete dhe më pjesëmarrjen e agjencive të mëdha të zbatimit të ligjit. Operacioni i quajtur “Mbrojtja Trojane” ka çuar në pranga 800 persona, është sekuestruar 38 ton drogë.

“Që nga viti 2019, Byroja Federale e Hetimit e SH.B.A.-së, në koordinim të ngushtë me Policinë Federale Australiane, zhvilloi në mënyrë strategjike dhe drejtoi në mënyrë të fshehtë operacionin kundër një kompanie të pajisjeve të koduara, të quajtur ANOM, e cila kishte më shumë se 12.000 pajisje të koduara në mbi 300 grupe kriminale që operojnë se 100 vende të botës, duke përfshirë krimin e organizuar italian, bandat e jashtëligjshme të makinave dhe organizatat ndërkombëtare të trafikut të drogës”, njofton EUROPOL.

Qëllimi i platformës së re ishte të koordinonte krimin e organizuar global, trafikimin e drogës dhe organizatat e pastrimit të parave, pavarësisht se ku operonin, dhe të ofronte një pajisje të koduar me funksione të kërkuara nga rrjetet e krimit të organizuar, të tilla si fjalëkalimet e fshirjes në distancë dhe detyrimin që rrjetet kriminale të kalojnë në pajisje.

FBI dhe 16 vendet e tjera të koalicionit ndërkombëtar, të mbështetur nga Europol dhe në koordinim me Administratën e Zbatimit të Drogës në SHBA, më pas shfrytëzuan 27 milion mesazhet e marra dhe i shqyrtuan ato për 18 muaj, ku përdoruesit e ANOM diskutonin aktivitetet e tyre kriminale.

OPERACIONI TROJAN SHIELD

Ky operacion, i njohur si OTF Greenlight / Trojan Shield, është një nga operacionet më të mëdha dhe më të sofistikuar të zbatimit të ligjit deri më tani në luftën kundër aktiviteteve kriminale të koduara.

Një seri veprimesh në shkallë të gjerë të zbatimit të ligjit u ekzekutuan gjatë ditëve të kaluara në 16 vende duke rezultuar në më shumë se 700 bastisje shtëpish, më shumë se 800 arrestime dhe sekuestrime të mbi 8 ton kokainë, 22 ton kanabis dhe rrëshirë kanabisi, 2 ton barna sintetike (amfetaminë dhe metamfetaminë), 6 ton pararendës të barnave sintetike, 250 armë zjarri, 55 automjete luksoze dhe mbi 48 milion dollarë në monedha dhe kriptovaluta të ndryshme në të gjithë botën.

Operacione të panumërta spin-off do të kryhen në javët në vijim. Operacioni Mburoja e Trojës / Greenlight do t’i mundësojë Europolit të përmirësojë më tej imazhin e inteligjencës mbi krimin e organizuar që ndikon në BE për shkak të cilësisë së informacionit të mbledhur. Kjo pasqyrë e përmirësuar e inteligjencës do të mbështesë përpjekjen e vazhdueshme për identifikimin e veprimit të shënjestrave kriminale me vlerë të lartë në shkallë globale.

ROLI DHE KONTRIBUTI I EUROPOL

Europol krijoi një Task Force Operative (OTF) për Operacionin Mburoja e Trojës / Greenlight dhe siguroi mbështetje operacionale për vendet pjesëmarrëse duke vepruar si një qendër e inteligjencës kriminale, duke lehtësuar shkëmbimin e informacionit dhe duke koordinuar me hetime të tjera të mbështetura nga Europol. Në përgjithësi, 16 vende morën pjesë në këtë OTF dhe dërguan përfaqësues në Europol në Hagë, Hollandë, për të koordinuar aktivitetet e tyre në nivelet kombëtare dhe ndërkombëtare.

Sistemi i madh i oficerëve të ndërlidhjes ndërkombëtare në Europol siguron që interesat e agjencive të zbatimit të ligjit në Shtetet Anëtare të BE-së dhe partnerët jo-BE të përfaqësohen në selinë e Europolit. Europol mbështeti OTF Greenlight / Operation Trojan Shield, i cili drejtohej nga FBI e SHBA, Suedia, Hollanda dhe Australia.

Vendet e mëposhtme morën pjesë në koalicionin ndërkombëtar: Australia, Austria, Kanada, Danimarka, Estonia, Finlanda, Gjermania, Hungaria, Lituania, Zelanda e Re, Hollanda, Norvegjia, Suedia, Mbretëria e Bashkuar, përfshirë. Skocia dhe Shtetet e Bashkuara.

//NEWSBOMB.AL

Më shumë
spot_img
spot_img