Hapësire reklamuese

Rajoni

“Treni është nisur dhe askush nuk do ta ndalojë atë”, Vuçiç: Lufta në Ukrainë mund të nxisë një konflikt global

Shkruar nga Newsbomb
“Treni është nisur dhe askush nuk do ta ndalojë
Presidenti serb Aleksandar Vuçiç

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka dalë me një deklaratë të fortë ku paralajmëron një përfundim katastrofik për globin pasi sipas tij “treni tashmë është larguar nga stacioni, ka filluar të lëvizë dhe askush nuk do ta ndalojë atë” duke iu referuar luftës në Ukrainë.

Sipas Vuçiç lufta rrezikon të dalë jashtë kontrollit dhe të nxisë një luftë globale.

“Bota është në prag të një konflikti global gjithëpërfshirës dhe ka të ngjarë që tashmë është tepër vonë për ta shmangur atë”, u shpreh ai. “Kam frikë se ka mbetur pak kohë që lufta në Ukrainë të ndalet. Shpresoj se është ende e mundur, por kam frikë se në fakt nuk është. Kam frikë se treni tashmë është larguar nga stacioni, ka filluar të lëvizë dhe askush nuk do ta ndalojë atë”, - tha Vuçiç.

Ai akuzoi se konflikti po shtyhet nga industria ushtarake globale, përfituesit e luftës të cilët janë të interesuar ta zgjerojnë dhe zgjasin atë në vend që të kërkojnë një zgjidhje.

“Kur makina e luftës fillon të nxehet, atëherë ka një lob ushtarak dhe një lob të industrisë ushtarake që duan që ai të intensifikohet, dhe atëherë nuk do të ketë më përpjekje për paqe, është e vështirë të ndalet”, - tha ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese