Hapësire reklamuese

Bota

Lideri i Laburistëve, kush është Sir Keir Starmer që do të drejtojnë Britaninë

Shkruar nga Newsbomb
Lideri i Laburistëve, kush është Sir Keir Starmer që do
Sir Keir Starmer  

Laburistët e Sir Keir Starmer kanë fituar zgjedhjet në Britaninë e Madhe duke bërë kështu që ata të kthehen në qeveri pas 14 vitesh.

Ata kanë arritur që të sigurojnë 410 nga 650 vendet në parlament, duke përmbysur në mënyrë dramatike balancën numerike të politikës së vendosur pesë vjet më parë, kur Laburistët fituan pak vende në parlament.

E teksa Laburistët kanë arritur të “rrëmbejnë” fitoren në Britani, Sir Keir Starmer po përgatitet për të marrë postin si kryeministër.

Kush është Sir Keir Starmer

Kur Keir Starmer u zgjodh për të udhëhequr Partinë Laburiste të Britanisë në vitin 2020, menjëherë pasi partia pësoi humbjen më të thellë në zgjedhjet e përgjithshme në 85 vjet. Pasi mori këtë post misioni i tij ishte ta bënte partinë "të zgjidhshme".

Katër vjet më vonë, dhe pas 14 vitesh qeverish të udhëhequra nga Partia rivale Konservatore, Starmer është gati të marrë postin kryesor të Britanisë. Sondazhet tregojnë se nuk ka të bëjë me faktin nëse laburistët do të fitojnë vende të mjaftueshme që Starmer të bëhet kryeministër dhe të formojë qeverinë e ardhshme, por me sa diferencë të madhe votash ka me të tjerët.

Nga vjen Keir Starmer?

Starmer u rrit në një qytet të vogël në Surrey, jashtë Londrës. Nëna e tij punonte për Shërbimin Shëndetësor Kombëtar, sistemin falas të kujdesit shëndetësor publik të Britanisë, dhe babai i tij ishte një krijues mjetesh.

Starmer ishte anëtari i parë i familjes së tij që shkoi në universitet, pas së cilës ai ndihmoi në drejtimin e një reviste të krahut të majtë të quajtur Alternativat Socialiste. Më pas ai u bë avokat, duke u ngritur lart për t'u bërë kreu i prokurorisë publike në vitin 2008, duke drejtuar Shërbimin e Prokurorisë së Kurorës të qeverisë britanike. Ai mori titullin kalorës në vitin 2014, një vit më pas ai iu “fut”politikës.

Cilat janë politikat e Keir Starmer? Disa nga zotimet

- Kujdesi shëndetësor: Prisni listat e pritjes së Shërbimit Shëndetësor Kombëtar (NHS) do ofrojë 40,000 takime të tjera çdo javë, të financuara duke trajtuar shmangien e taksave dhe mbylljen e 'bongeve' tatimore

- Imigrimi: Do krijohet një 'komandë e sigurisë kufitare' për të ndaluar bandat e kontrabandës me njerëz që të organizojnë kalime me varka të vogla.

- Strehimi: Do ndërtohen 1.5 milion shtëpi të reja duke reformuar ligjet e planifikimit dhe do vendoset një skemë për t'u dhënë blerësve për herë të parë shtëpi të re.

- Arsimi: Lehtësim i taksave për shkollat ​​private.

Si mund të ndikojë Starmer në marrëdhëniet SHBA-Britani?

Me ciklet zgjedhore të Britanisë dhe Amerikës që përkojnë në të njëjtin vit për herë të parë që nga viti 1992, ka shumë pasiguri se si mund të duken marrëdhëniet SHBA-Britani deri në fund të vitit.

 Starmer ka folur me admirim për Presidentin Biden, veçanërisht fokusin e tij në krijimin e vendeve të punës dhe investimet në industrinë vendase. Madje, The Economist e përshkroi atë si "të magjepsur" pas presidentit amerikan.

Figura të larta laburistë thuhet se tashmë janë takuar fshehurazi me homologët demokratë. Pra, pritet që zoti Biden të ketë një aleat të ngushtë në Starmer – nëse zoti Biden është ende president në vitin 2025.

Nëse ish-presidenti Donald Trump do të fitonte në nëntor, marrëdhëniet SHBA-Britani ka të ngjarë të ishin më pak të vështira.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese