Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.6kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
E martë, 28 Mars, 2023

“Digjet” një tjetër kryebashkiak socialist, Prokuroria: Rezulton i dënuar me 3 vite burg në Greqi

Lajme të ngjashëm

Prokuroria mbyll verifikimet për kryebashkiakun socialist i Mallakastrës Qerim Ismailaj, dhe del në përfundimin se është dënuar në Greqi.

Rasti i Ismailjat u denoncuar nga Partia Demokratike rreth dy vite më parë, ndërsa në përfundim të verifikimeve pretendimet e PD-së kanë rezultuar të vërteta.

Ismailaj ka qenë i dënuar në Greqi me tre vite heqje lirie, për kryerjen e veprimeve të dhunshme, plagosje (rrahje), të cilën e nuk e kishte deklaruar në formularin e dekriminalizimit.

Në përfundim të verifikimeve të prokurorisë, rezultoi se Qerim Ismailaj “Rezulton i dënuar me vendim të formës së prerë, për kryerjen e një vepre penale, nga autoritet gjyqësor i huaj”.

Në përgjigjen që Prokuroria i ka kthyer KQZ thuhet:

“Referuar vendimit 9-11/2000 të Gjykatës së Përbërë nën Betim të Chios, i formës së prerë, rezulton se i akuzuari Qerim Ismailaj (në mungesë në gjykim), është deklarua fajtor dhe është dënuar me 3 (tre) vite burgim për veprën penale të “Konfliktit “Përleshjes”, parashikuar nga neni 313 i Kodit Penal të Republikës së Greqisë, që korrespondon veprës penale të “dëmtime të tjera me dashje” parashikuar nga ne 90/1 të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë, e cila si sanksion parashikon dëni vetëm me gjobë”.

Më shumë