Hapësire reklamuese

Bota

Laburistët arrijnë fitoren më dërrmuese që nga 1997, sondazhet u garantojnë shumicën, bie hegjemonia e Konservatorëve (REZULTATET E PARA)

Shkruar nga Newsbomb
Laburistët arrijnë fitoren më dërrmuese që nga 1997,
Laburisti Keir Starmer pritet te jete kryeministri i ri i Britanise se Madhe

Partia Laburiste e opozitës e udhëhequr nga Keir Starmer pritet të jetë partia që do të drejtojë Britaninë e Madhe. Rezultatet e para të sondazheve kanë dalë dhe laburistët kanë nisur të festojnë atë që mund të jetë fitorja e tyre më dërrmuese në zgjedhje, që nga viti 1997, e siguruar atëkohë nga Tony Blair.

Nëse parashikimi është i saktë, do të thotë se Sir Keir Starmer do të bëhet kryeministër me 410 deputetë laburistë – pak më pak se totali i Tony Blair në 1997.

Ai ka shprehur mirënjohjen e tij për të gjithë ata që punuan dhe votuan për partinë e tij. Në një postim në X, Keir Starmer thotë: "Për të gjithë ata që kanë bërë fushatë për Laburistët në këto zgjedhje, për të gjithë ata që votuan për ne dhe besuan në Partinë tonë të ndryshuar të Laburistëve - faleminderit."

Konservatorët e udhëhequr nga kryeministri Rishi Sunak parashikohet të bien në 131 deputetë, numri i tyre më i ulët në historinë e pasluftës, sipas mediave ndërkombëtare, ndërsa Liberal-demokratët parashikohet të jenë të tretët me 61 deputetë.

Exit poll, i mbikëqyrur nga Sir John Curtice dhe një ekip statisticienësh, bazohet në të dhënat e votuesve në rreth 130 qendra votimi në Angli, Skoci dhe Uells. Sondazhi nuk mbulon Irlandën e Veriut. Në pesë zgjedhjet e fundit të përgjithshme, exit poll-i ka qenë i saktë në një interval prej 1.5 dhe 7.5 vendesh.

Mbretëria e Bashkuar ka 67 milionë banorë dhe 46 milionë janë regjistruar për të votuar në zgjedhjet e fundit të përgjithshme në 2019. Pjesëmarrja në atë kohë ishte 67%.

Laburistët arrijnë fitoren më dërrmuese që nga 1997,
Rezultatet e para te sondazht ne Britani

Kryeministri Rishi Sunak shkroi në llogarinë e tij në "X" pak para se të dilnin rezultatet e para të sondazheve. Ai tha: "Për qindra kandidatë konservatorë, mijëra vullnetarë dhe miliona votues: Faleminderit për punën tuaj të palodhur, faleminderit për mbështetjen tuaj dhe faleminderit për votën tuaj."

Exit poll-i kombëtar i Britanisë ka qenë, prej vitesh, një tregues i besueshëm i rezultateve përfundimtare në zgjedhjet britanike, falë zbatimit të një metode sondazhi të krijuar nga akademikët David Firth dhe John Curtice.

Sondazhi i daljes në Mbretërinë e Bashkuar sheh punonjësit në terren që u kërkojnë mijëra njerëzve në më shumë se 130 qendra votimi në të gjithë vendin që të plotësojnë fletëvotimet kopje, me tre transmetuesit kryesorë të Britanisë - BBC, ITV dhe Sky - që paguajnë për sondazhin dhe transmetojnë gjetjet e tij në qendrat e votimit.

© Newsbomb.al

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese