Hapësire reklamuese

Bota

Miliona britanikë në kutitë e votimit, kush do ta qeverisë ishullin, Sunak apo Starmer?!

Shkruar nga Newsbomb
Miliona britanikë në kutitë e votimit, kush do ta qeverisë
Ilustrim: Rishi Sunak dhe Keir Starmer. © POLITICO EUROPE

Zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar 2024 po mbahen këtë të enjte më 4 korrik 2024. Ato do të përcaktojnë përbërjen e Dhomës së Komunëve (House of Commons), e cila përcakton qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar.

Fushata është fokusuar në perspektivën e një ndryshimi në qeveri, pasi Partia Laburiste e opozitës e udhëhequr nga Keir Starmer ka epërsi të konsiderueshme në sondazhet publike ndaj Partisë Konservatore në pushtet të udhëhequr nga kryeministri Rishi Sunak.

Parashikimet përpara votimit kanë treguar një fitore dërrmuese për Laburistët që do të tejkalonte atë të arritur nga Tony Blair në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1997, ndërkohë që në media janë bërë krahasime me zgjedhjet federale kanadeze të vitit 1993, për shkak të perspektivës së një zhdukjeje të mundshme të Konservatorëve.

Një nga të panjohurat domethënëse në zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar është se si do të ndikojë pjesëmarrja në rezultat. Numri i njerëzve që kanë votuar nuk do të dihet deri pas mbylljes së qendrave të votimit.

Mbretëria e Bashkuar ka 67 milionë banorë dhe 46 milionë janë regjistruar për të votuar në zgjedhjet e fundit të përgjithshme në 2019. Pjesëmarrja në atë kohë ishte 67%. Në zgjedhjet lokale në maj - kur konservatorët pësuan humbje të mëdha në vendet e këshillit dhe zyrat e kryebashkiakëve - pjesëmarrja ishte mesatarisht 30%.

Konservatorët shprehën optimizëm se raportet për pjesëmarrje të lartë të enjten mund t'i ndihmojnë ata të kapërcejnë sondazhet që kanë sugjeruar një fitore të gjerë të laburistëve.

Nga ana tjetër, me një epërsi dyshifrore në sondazhe përpara ditës së zgjedhjeve, laburistët kanë frikë se mbështetësit do të jenë të vetëkënaqur dhe nuk do të votojnë. Ata u kanë bërë thirrje mbështetësve të tyre që të shkojnë në qendrat e votimit dhe të votojnë.

Konservatorët

  • Kush është udhëheqësi i tyre? Kryeministri Rishi Sunak
  • Sa mandate fituan në zgjedhjet e fundit? 365
  • Çfarë premtojnë? Ofrimi i një ekonomie më të fortë dhe ulja e taksave me rreth 17 miliardë paund në vit. Rritja e shpenzimeve për shëndetin publik mbi inflacionin dhe rritja e shpenzimeve për mbrojtjen në 2.5% të PBB-së deri në vitin 2030. Partia thotë se kjo do të paguhet nga kursimet në evazionin fiskal dhe ulja e shpenzimeve për mirëqenien. Partia gjithashtu zotohet të kufizojë numrin e imigracionit dhe të largojë disa azilkërkues në Ruandë.

Laburistët

  • Kush është udhëheqësi i tyre? Keir Starmer
  • Sa mandate fituan në zgjedhjet e fundit? 202
  • Çfarë premtojnë? Promovimi i "krijimit të pasurisë", inkurajimi i investimeve dhe përmirësimi i infrastrukturës së Britanisë si hekurudhat sipas një strategjie 10-vjeçare të infrastrukturës. Ngritja e një kompanie shtetërore të energjisë së pastër për të rritur sigurinë e energjisë, e paguar nga një taksë e papritur mbi gjigantët e naftës dhe gazit. Taksimi i shkollave private për të paguar mijëra mësues të rinj në shkollat ​​shtetërore. Ulja e kohëve të pritjes rekord të shëndetit publik.

Sapo qendrat e votimit të mbyllen sot në orën 22:00 me orën lokale, do të kalojnë orë para se të kemi rezultatet përfundimtare - por sondazhet e daljes duhet të na japin një tregues të fortë se si do të lëkunden këto zgjedhje.

Exit poll-i kombëtar i Britanisë ka qenë, prej vitesh, një tregues i besueshëm i rezultateve përfundimtare në zgjedhjet britanike, falë zbatimit të një metode sondazhi të krijuar nga akademikët David Firth dhe John Curtice.

Sondazhi i daljes në Mbretërinë e Bashkuar sheh punonjësit në terren që u kërkojnë mijëra njerëzve në më shumë se 130 qendra votimi në të gjithë vendin që të plotësojnë fletëvotimet kopje, me tre transmetuesit kryesorë të Britanisë - BBC, ITV dhe Sky - që paguajnë për sondazhin dhe transmetojnë gjetjet e tij në qendrat e votimit.

© Newsbomb.al

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese