Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
11 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

UNESCO fut në listën e trashëgimisë kulturore xhubletën, përshkruan mjeshtërinë dhe format e përdorimit të veshjes 4 mijë vjeçare

spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara (UNESCO), ka futur xhubletën, veshjen tradicionale të grave të Malësisë, në listën e trashëgimisë urgjente kulturore botërore. Lajmi i mirë u bë me dije më herët nga ministrja e Kulurës, Elva Margariti.

Vetë UNESCO ka postuar në faqen zyrtate një përshkrim të xhubletës, mjeshtërinë dhe  format e përdorimit.

Përshkrimi i xhubletës nga UNESCO:

Xhubleta, aftësitë, mjeshtëria dhe format e përdorimit

Xhubleta është një veshje e punuar me dorë e veshur nga gratë dhe vajzat malësore në Shqipërinë e Veriut, e karakterizuar nga forma e saj e valëzuar e ziles. Kryesisht e zeza me motive të qëndisura shumëngjyrëshe, procesi i përpunimit përfshin përgatitjen e shajakut, prerjen, qepjen dhe qëndisjen e figurave simbolike. Xhubleta dikur përdorej në jetën e përditshme që nga mosha e pubertetit, duke treguar statusin social dhe ekonomik të mbajtësit.

Megjithatë, përdorimi dhe prodhimi i tij ka qenë në rënie gjatë dekadave të fundit për arsye socio-politike dhe ekonomike. Politikat e reja të vendosura nga sistemi socialist në vitet 1960 ndryshuan modelet tradicionale kulturore, duke sjellë ndryshime në jetën e përditshme të komuniteteve malore dhe përdorimin dhe prodhimin e Xhubletës.

Duke qenë se gratë duhej të punonin në kooperativat socialiste bujqësore, Xhubleta nuk ishte më praktike për jetën e përditshme. Për më tepër, kolektivizimi shtetëror çoi në mungesën e lëndëve të para për prodhimin e tij.

Sot, pak gra posedojnë njohuri për të gjithë procesin dhe transmetimi tradicional i bazuar në familje është i rrallë. Megjithatë, veshja ka ruajtur domethënien e saj shoqërore dhe shpirtërore dhe ende konsiderohet pjesë përbërëse e identitetit malësor.

Lexo edhe: Ministrja Margariti jep lajmin e mirë: Xhubleta pranohet në UNESCO, veshja e lashtë 4 mijë vjeçare, pasuri e gjithë njerëzimit!

Më shumë


spot_img

spot_img