Hapësire reklamuese

Teknologji

Influencerët amerikanë ngrejnë padi kundër mbylljes së Tik Tok: Ne jetojmë me të!

Shkruar nga Newsbomb
Influencerët amerikanë ngrejnë padi kundër mbylljes së
Foto ilustruese e Tik Tok

Influencerët amerikanë kanë ngritur padi kundër mbylljes së rrjetit social Tik Tok pasi thonë se kufizimi i tij do të ndikonte në humbjen e të ardhurave të tyre si dhe rrejdhimisht edhe jetesën e tyre.

Sipas tyre, ligji i propozuar nga elitat politike dhe ndërhyn në Amendamentin e Parë të SHBA-së, duke i quajtur shqetësimet e ligjvënësve spekulime dhe duke kujtuar se gjykatat kanë bllokuar më parë disa përpjekje për të ndaluar TikTok.

Gjykata e merr seriozisht shkeljen e mundshme të Amendamentit të Parë, por krijuesit do të duhet ta bindin atë se ndalimi i TikTok nga kompania kineze ByteDance është më e rëndësishme se çështja e sigurisë kombëtare, për të cilën Shtëpia e Bardhë beson se është në rrezik.

Influencerët, duke përfshirë Brian Fireboë, Thalia Cadet dhe Timothy Martin, theksojnë se TikTok ndryshon nga aplikacionet e tjera të ngjashme për shkak të mundësisë së shprehjes dhe se nuk ka një platformë të tillë në të cilën ata mund të migrojnë.

Ata përfaqësojnë efektet dhe algoritmin e TikTok si unikë dhe besojnë se postimi i videove në TikTok është një formë e veçantë shprehjeje dhe përmbajtja e publikuar në këtë mënyrë ka një kuptim të ndryshëm nga çdo tjetër.

Prandaj, në përgjithësi, argumenti i tyre është se TikTok u shërben atyre si për shprehje ashtu edhe për të ardhura, dhe ata po i kërkojnë Gjykatës së Apelit të shpallë jokushtetues ligjin që detyron ByteDance të shesë TikTok.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese