Hapësire reklamuese

Teknologji

Google do të përdorë Inteligjencën Artificiale për të përmirësuar sigurinë kibernetike

Shkruar nga Newsbomb
Google do të përdorë Inteligjencën Artificiale për
Foto ilustruese nga Google

Google ka njoftuar se do të përfshijë një produkt të ri në site-n e tyre për të përmirësuar sigurinë në rrjet.

Produkti i ri nga Google ka të bëjë me sigurinë kibernetike dhe bashkon projektet Gemini, Mandiant dhe VirusTotal.

Njerëzit dhe kompanitë po përpiqen të gjejnë më shumë mënyra për të përdorur Inteligjencën Artificiale gjeneruese, kështu që Google planifikon të përdorë IA më shumë në fushën e sigurisë kibernetike dhe t’i bëjë raportet e kërcënimeve më të lehta për t’u interpretuar.

Gjithashtu, Google pritet që të hedhë një produkt të ri në fushën e sigurisë kibernetike  Google Threat Intelligence, i cili do të kombinojë funksionet e njësisë së sigurisë kibernetike Mandiant, inteligjencën e kërcënimit VirusTotal dhe modelin Gemini AI.

Produkti i ri i sigurisë përdor Gemini 1.5 Pro Large Language Model (LLM), për të cilin Google thotë se redukton kohën që duhet për të hetuar dhe zmbrapsur sulmet e malëare.

Sipas raportimeve, modelit Gemini 1.5 Pro, i cili doli në shitje në shkurt, iu deshën vetëm 34 sekonda për të analizuar kodin e virusit të rrezikshëm ËannaCry dhe për të identifikuar “kill sëitch”, pra për ta neutralizuar atë.

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese