Hapësire reklamuese

Teknologji

Sot prezantohet iPhone 15, sa do kushtojë modeli bazë dhe Pro Max

Shkruar nga Newsbomb

Apple është gati të lançojë sot iPhone 15, i mbushur me disa përmirësime nga versioni i fundit. Ceremonia e prezantimit pritet të fillojë këtë të martë në orën 18:00 në selinë e Apple në Cupertino, Kaliforni. Kompania multimiliardere pritet të zbulojë pajisje të reja, duke përfshire telefonin e tyre të shumëpritur, iPhone 15.

Apple pritet të nxjerrë katër modele të reja iPhone, duke vazhduar modelin që ka qenë në fuqi që nga viti 2020. Nëse Apple mban modelin e emërtimit, modelet e këtij viti do të ndajnë markën iPhone 15.

Këtë vit, ndryshimi më i madh pritet të jetë porti i karikimit USB-C, duke zëvendësuar portën Lightning të Apple, i cili u prezantua në vitin 2012 si karikuesi i iPhone "për dekadën e ardhshme".

Një portë karikimi USB-C në iPhone do të përputhet me të njëjtën portë karikimi në telefonat Android, laptopë më të rinj, iPad, kufje me valë dhe pajisje të tjera.

Për më tepër, çdo model në këtë seri do të ketë një bateri më të fuqishme, me Pro Max që ka të ngjarë të jetë afër 5000 mAh.

Ndryshimi po nxitet nga rregulloret e reja evropiane që kërkojnë një port të përbashkët karikimi. Apple nuk ka gjasa të përmendë se ndryshimi kërkohej nga një ligj i ri, por me siguri do të theksojë anët pozitive për përdoruesit, si komoditeti dhe karikimi më i shpejtë. Ai gjithashtu mund t'i japë portit një emër të pronarit të marketingut të Apple.

Modelet e reja Pro mund të marrin gjithashtu një shtresë titani, duke zëvendësuar çelikun inox të përdorur në modelet e fundit. Titani është më i lehtë se çeliku, duke reduktuar peshën totale të telefonave.

E ndërsa më e rëndësishmja, i cili është çmimi, Apple pritet të mos “e tejkalojë normalen”, duke hedhur poshtë thashethemet që një iPhone 15 do të kushtonte më shumë se 2 mijë dollarë.

Sipas faqeve më të mëdha që studiojnë dhe tregojnë informacion për risitë më të mëdha të teknologjisë, modeli i thjeshtë, iPhone 15 pritet të kushtojë 799$, iPhone 15 Plus 899$, iPhone 15 Pro 1099$ dhe iPhone 15 Pro Max 1,199 ose 1,299 dollarë, me modele që priten të nisin nga 999 dollarë në varësi të hapësirës së memorjes.

[caption id="attachment_735784" align="alignnone" width="710"]iPhone 15/ © credits instagram.com/pubity iPhone 15/ © credits instagram.com/pubity[/caption]

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese