Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
26 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

Kryebashkiaku, zyrtarë dhe biznesmenë, KUSH janë 11 të arrestuarit e SPAK, abuzuan me tenderin e kanalit ujitës, me vlerë 24 milionë lekë

spot_img

Lajme të ngjashëm

11 persona kanë rënë në pranga në Lushnje pasi Prokuroria Speciale SPAK ka firmosur urdhër-arreste për ta.

Forcat Speciale RENEA dhe tre furgonë të FNSH-së kanë zbarkuar sot në zyrat e Ndërmarrjes së Pasurive Publike, të shoqëruar nga drejtues të lartë të Policisë së Shtetit. Aty janë shoqëruar disa persona, biznesmenë, zyrtarë dhe kryebashkiaku Fatos Tushe.

Në pranga ka rënë Gazment Çela, Zv. drejtori i Ndërmarrjes së Pasurive Publike në Lushnjë, Xhemal Hasko, drejtori për Bujqësinë në Bashkinë e Lushnjës, Flamur Peqini, ish-kreu i Inspektoratit të Ndërtimit Lushnjë, i cili konsiderohet si kreu i grupit i të të arrestuarve, Blerta Turuku sekretare gjykate dhe kryebashkiaku Tusha.

Nga informacionet që vijnë nga Lushnja, bëhet me dije se ky operacion anti-korrupsion koordinohet nga SPAK dhe dyshohet se kemi të bëjmë me disa akuza që lidhen me tenderat dhe shpërdorimin e detyrës.

Përkatësisht bëhet me dije se ata kanë abuzuar me tenderin e rehabilitimit të kanalit ujitës, me vlerë 24 milion te reja.

10 të arrestuarit e tjerë, veç Fatos Tushes:

Flamur Peqini

Xhemal Hasko

Blerta Turuku

Ani Simoni

Andri Mushaj

Margarita Gjermeni

Bujar Murati

Ibrahim Lami

Bektash Nexha

Gazment Çela

Lexo edhe: Operacioni i SPAK në Lushnjë, 10 të arrestuar bashkë me Fatos TUSHEN, RENEA dhe FNSH bastisin shtëpinë dhe zyrën e Kryetarit të Bashkisë (EMRAT)

Lexo edhe: Operacion ANTI-KORRUPSION i SPAK në Lushnjë, arrestohet kryebashkiaku i PS Fatos Tushe; Në Bashki, FNSH-ja dhe drejtues të Lartë Policie

Lexo edhe: Edi Rama distancohet nga Fatos Tushe: Asnjë i akuzuar nga drejtësia, nuk do ketë mbrojtje nga Partia Socialiste!

Xhemal Hasko dhe Flamur Peqini

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img