Hapësire reklamuese

Teknologji

Kina ndalon eksportimin e dy mineraleve që u duhen prodhuesve të çipave nëpër botë

Shkruar nga Newsbomb
Kina ndalon eksportimin e dy mineraleve që u duhen prodhuesve të

Eksportet e Kinës të dy mineraleve të rralla thelbësore për prodhimin e gjysmëpërçuesve ranë në zero në gusht, një muaj pasi Pekini vendosi kufizime në shitjet jashtë shtetit, duke përmendur sigurinë kombëtare.

Kina prodhon rreth 80% të galiumit në botë dhe rreth 60% të germaniumit, sipas Aleancës Critical Raw Materials, por ajo nuk shiti asnjë nga elementët në tregjet ndërkombëtare muajin e kaluar, treguan të dhënat e doganave kineze të publikuara të mërkurën. Në korrik, vendi eksportoi 5.15 ton metrikë produkte të falsifikuara të galiumit dhe 8.1 ton metrikë produkte të falsifikuara të germaniumit.

Kur u pyet për mungesën e eksporteve muajin e kaluar, He Yadong, një zëdhënës nga ministria e tregtisë së Kinës tha në një konferencë shtypi të enjten se departamenti kishte marrë aplikime nga kompanitë për të eksportuar dy materialet. Disa aplikacione ishin miratuar, tha ai, pa elaboruar.

Kufizimet janë tregues i gatishmërisë së dukshme të Kinës për t'u kundërpërgjigjur ndaj kontrolleve të eksporteve të SHBA-së, pavarësisht shqetësimeve për rritjen ekonomike, ndërsa një luftë teknologjike po zien.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë tashmë po përballet me kërkesën e dobët të brendshme dhe një krizë strehimi Muajin e kaluar, eksportet e vendit pësuan rënien e tyre më të madhe në më shumë se tre vjet, duke i dhënë një goditje të re rimëkëmbjes së tij të lëkundur.

Analistët thonë se kufizimi i eksporteve është një “shpatë me dy tehe” që mund të dëmtojë ekonominë kineze dhe të përshpejtojë zhvendosjen e zinxhirëve të furnizimit jashtë vendit.

Kina mund të jetë lideri i industrisë në prodhimin e dy elementëve, por ka prodhues alternativë, si dhe zëvendësues të disponueshëm për të dy materialet, thanë analistët e Eurasia Group në një raport kërkimor të korrikut.

Ndikimi i kolapsit të eksporteve tashmë po ndihet në vend. Çmimet e galiumit kanë rënë në Kinë, pasi kontrollet e eksportit shkaktuan grumbullimin e inventarëve. Të enjten, çmimi spot i galiumit qëndroi në 1,900 juanë (260 dollarë) për ton metrikë, gati 20% më pak nga fillimi i korrikut, sipas informacionit nga Tregu i Metaleve të Shangait .

Ndërkohë, çmimi spot i germaniumit është rritur pak për shkak të furnizimit të ngushtë, duke arritur në 10,050 juanë (1,376 dollarë) për ton metrikë të enjten.Në korrik, Pekini tha se dy elementët, të cilët përdoren në një shumëllojshmëri produktesh, duke përfshirë çipat kompjuterikë dhe panelet diellore, do t'i nënshtrohen kontrolleve të eksportit për të mbrojtur "sigurinë dhe interesat kombëtare" të vendit.Duke filluar nga 1 gushti, eksportuesit do të duhet të aplikojnë për leje speciale për t'i dërguar jashtë vendit.

Lëvizja ka nxitur një luftë teknologjike me Shtetet e Bashkuara mbi atë se kush ka akses në teknologjinë e avancuar të prodhimit të çipave, e cila është jetike për gjithçka, nga telefonat inteligjentë dhe makinat vetë-drejtuese deri te prodhimi i armëve. Tetorin e kaluar, administrata Biden zbuloi një sërë grupesh eksporti që ndalonin kompanitë kineze të blinin çipa të avancuar dhe pajisje për prodhimin e çipave pa licencë.

Por që fushata e Uashingtonit të ishte e suksesshme, vendet e tjera duhej të merrnin pjesë. Japonia dhe Holanda iu bashkuan përpjekjes në fillim të këtij viti, të cilat frenuan më tej eksportet e prodhimit të çipave në Kinë.

Pekini u kundërpërgjigj duke nisur një hetim për sigurinë kibertnetike ndaj prodhuesit amerikan të çipave Micron në prill përpara se ta ndalonte shitjen e tij tek kompanitë kineze që punojnë në projekte kyçe të infrastrukturës.

Më shumë kufizime të çipave nga Uashingtoni mund të vijnë pasi Huawei prezantoi smartphonen Mate 20 Pro muajin e kaluar, duke dërguar valë tronditëse në botën e teknologjisë.Modeli mundësohet nga një çip i avancuar, i cili u krijua pavarësisht sanksioneve të SHBA-së, që synonin të shkëputnin gjigantin e teknologjisë kineze nga një teknologji e tillë.

Lëshimi i Mate 60 Pro ka "krijuar presion politik" për Shtetet e Bashkuara për të përshkallëzuar sanksionet ndaj Huawei dhe Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), prodhuesi kinez i çipave që besohet se e ka bërë gjysmëpërçuesin, shkruajnë analistët e Jefferies në një shënim kërkimor të së hënës. .

“Ne presim që Biden të fokusohet në forcimin e ndalimit të [patate të skuqura] kundër Kinës në tremujorin e katërt”, shtuan ata.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese