Hapësire reklamuese

Teknologji

India, mision ambicioz për dërgimin e “Chandrayaan-3” në Hënë

Shkruar nga Newsbomb
India, mision ambicioz për dërgimin e “Chandrayaan-3”

India do të nisë misionin e saj të tretë në Hënë, duke synuar të jetë e para që do të ulet për të eksploruar.

Anija Chandrayaan-3 me një orbiter, tokëzues dhe një rover do të ngrihet në orën 14:35 të së premtes nga qendra hapësinore Sriharikota. Zbarkimi do të arrijë në Hënë më 23-24 gusht, thanë zyrtarët e hapësirës.

Nëse do të ketë sukses, India do të jetë vetëm vendi i katërt që do të arrijë një ulje të butë në Hënë, pas SHBA-së, ish-Bashkimit Sovjetik dhe Kinës, shkruan BBC.

I treti në programin e eksplorimit hënor të Indisë, Chandrayaan-3 pritet të bazohet në suksesin e misioneve të tij të mëparshme në Hënë.

Ai vjen 13 vjet pas misionit të parë të vendit në Hënë në 2008 , i cili kreu "kërkimin e parë dhe më të detajuar për ujin në sipërfaqen hënore dhe vërtetoi se Hëna ka një atmosferë gjatë ditës", tha Mylswamy Annadurai, drejtor i projektit të Chandrayaan-1.

Chandrayaan-2 - i cili gjithashtu përfshinte një orbiter, një tokëzues dhe një rover - u lëshua në korrik 2019, por ishte vetëm pjesërisht i suksesshëm. Orbiteri i tij vazhdon të qarkullojë dhe studiojë Hënën edhe sot, por lender-rover nuk arriti të bëjë një ulje të butë dhe u rrëzua gjatë uljes. Ishte për shkak të "një defekti të minutës së fundit në sistemin e frenimit", shpjegoi zoti Annadurai.

Shefi i Organizatës Indiane të Kërkimit Hapësinor (Isro), Sreedhara Panicker Somanath ka thënë se ata kanë studiuar me kujdes të dhënat nga përplasja e fundit dhe kanë kryer ushtrime simulimi për të rregulluar defektet.

Chandrayaan-3, i cili peshon 3,900 kg dhe kushton 6.1 miliardë rupi (75 milion dollarë; 58 milion £), ka të njëjtat synime si paraardhësi i tij, të sigurojë një ulje të butë në sipërfaqen e Hënës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese