Hapësire reklamuese

Teknologji

Dallimet më të mëdha mes “Lamborghini”-it dhe “Ferrari”-it, historia e rivalitetit

Shkruar nga Newsbomb
Dallimet më të mëdha mes “Lamborghini”-it dhe

Lamborghini dhe Ferrari janë pa dyshim dy makina sportive të nivelit më të lartë, por cilat janë ndryshimet e mëdha që i karakterizojnë ato dhe si ndikon në blerjen e makinës suaj të re sportive?

Kur mendoni për supermakina luksoze, çfarë ju vjen në mendje?Shumica e njerëzve do të thoshin, Lamborghini dhe Ferrari.

Këto dy marka makinash janë ndër më të njohurat dhe më të suksesshmet në botë. Si Ferrari ashtu edhe Lamborghini janë të njohur për modelet e tyre të veçanta dhe shpejtësinë  “marramendëse”. Të dyja këto marka makinash kanë një rivalitet “të ashpër” prej dekadash.

Por kur bëhet fjalë për këtë, cilat janë ndryshimet kryesore midis Ferrari dhe Lamborghini? Ja një krahasim i shkurtër i makinave luksoze.

Historia e "Ferrari dhe Lamborghini"

Ferrari është në fakt 17 vjet më i vjetër se Lamborghini. Kompania filloi duke prodhuar makina garash të nivelit të lartë ndërsa Lamborghini filloi si prodhues traktori. Këto dy kompani evoluan në  marka të njohura botërore të makinave luksoze.

Ferruccio Lamborghini lindi në një familje fermerësh. Megjithatë, ai ishte më i interesuar për mekanikën dhe shërbeu në forcat ajrore gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai vazhdoi të ripërdorte makinat ushtarake për t'u përdorur si traktorë.

Ai u bë i pasur nga shitja e traktorëve dhe përfundimisht i bleu vetes një makinë luksoze, pikërisht një Ferrari.

Themeluesi i Ferrarit, Enzo Ferrari, e dinte se donte të bëhej shofer garash që në moshë të re. Ai filloi të garonte me ekipin e Alfa Romeo-s dhe më pas vendosi të formonte skuadrën e tij të garave të quajtur “Scuderia Ferrari”. Pas disa kohësh, kompania e tij filloi të prodhojë makina garash dhe më pas edhe makina rrugore.

Ferruccio Lamborghini i pëlqyen vërtet makinat e Ferrarit, por i duken pak të zhurmshme dhe të vrazhda kur përdoreshin në rrugë. Ai ndjeu se ato ishin më shumë si makina garash të ripërdorura.

Problemi kryesor që Ferruccio kishte me Ferrarin e tij ishte freksioni. Ai vendosi të ankohej për këtë drejtpërdrejt te Enzo, por u pushua. Lamborghini u mërzit dhe vendosi të ndërtonte fabrikën e tij të makinave.

Kështu lindi Lamborghini dhe rivaliteti ka vazhduar deri më sot. Shumë njerëz vërejnë se ishte qëndrimi arrogant i vetë Enzo Ferrarit që krijoi rivalin e tij më të madh.

Këtu janë 7 ndryshime midis Ferrarit dhe Lamborghini:

  1. Ferrari filloi me gara

Lamborghini filloi me synimin për të krijuar makina sportive luksoze, por origjina e Ferrarit është e “zhytur” në traditën e garave.

Enzo Ferrari i pëlqente garat dhe në fillim, nuk kishte në plan të krijonte makina rrugore. Ekipi i tij i garave tërhoqi disa nga pilotët më të talentuar të kohës dhe ata u bënë shumë të suksesshëm.

Enzo më pas vendosi se donte të eksperimentonte me krijimin e një dizajni të ri. Kështu ai formoi një kompani të re të quajtur “Auto Construzioni SPA”, e cila filloi të prodhojë atë që do të bëhej supermakinat moderne që ne njohim dhe duam.

  1. Modelet aktuale

Prodhuesit e makinave luksoze  shpesh kanë një përzgjedhje shumë më të vogël të automjeteve sesa markat e zakonshme të makinave. Supermakinat kërkojnë më shumë kohë dhe përpjekje për t'u ndërtuar dhe prodhuar.

Mund të duhen vite që prodhuesit e nivelit të lartë të lëshojnë pasardhës të modeleve ekzistuese. Kohët e fundit, Ferrari ka filluar të nxjerrë më shumë modele makinash secila me karakteristika dhe statistika mbresëlënëse.

Lamborghini ka më pak modele, por ato janë më të fokusuara tek makinat rrugore. Lamborghini ka fokusuar përpjekjet e saj në krijimin e makinave rrugore dhe SUV-ve të nivelit të lartë që ofrojnë performancë të jashtëzakonshme.

Edhe pse Lamborghini merr pjesë edhe në gara, Ferrari është ende përpara në atë lojë.

  1. Performanca

Kur krahasojmë performancën, këto dy makina luksoze janë qafa dhe qafa. Është e vështirë të dallosh se kush del në krye dhe diferencat zakonisht janë minimale.

Nëse jeni duke kërkuar të drejtoni një makinë luksoze, atëherë shpejtësia është ndoshta e rëndësishme për ju. Katalogu i modeleve të Ferrarit është më i shpejti në përgjithësi, por kjo nuk do të thotë se Lamborghini janë të ngadalta.

Shpejtësia varet nga modeli, kështu që është e vështirë të bëhet një krahasim i drejtë. Ferrari LaFerrari mund të shkojë nga 0-60  në vetëm 2.4 sekonda  , por Lamborghini Huracan Performante përputhet me këto shifra.

  1. Kostoja

Nuk duhet të jetë befasi që si Ferrari ashtu edhe Lamborghini vijnë me një çmim të lartë. Blerja e një supermakine luksoze të klasit botëror nuk është e lirë.

Modelet më të lira në dispozicion do t'ju kushtojnë ende disa  qindra mijëra dollarë . Lamborghini në përgjithësi priren të jenë pak më të shtrenjta se Ferrari.

  1. Forma dhe Dizajni

Të apasionuarit pas makinave mund të dallojnë ndryshimin midis një Lamborghini dhe një Ferrari nga një milje larg. Kjo për shkak se të dyja kompanitë kanë filozofi të ndryshme dizajni.

Lamborghini kanë skaje të drejta me një formë ikonike 'pykë'. Marka tregtare Lamborghini janë dyert e saj që lëvizin lart. Ferrari-t kanë më shumë kthesa dhe janë të formuara për të qenë më aerodinamikë.

Ferrari-t kanë një dizajn më të butë dhe më të lëmuar, ndërsa Lamborghini janë më “agresivë”.

Dy supermakinat ndryshojnë edhe kur bëhet fjalë për brenda makinës. Ferrari-t kanë një kabinë të lehtë dhe janë të pajisura me opsione për gara dhe shpejtësi. Nga ana tjetër, Lamborghini-t kanë një kornizë më të madhe, dhe të brendshmet e tyre “bërtasin luks”.

  1. Ferrari ka të ardhura më të mëdha vjetore

Përsa i përket të ardhurave financiare , Ferrari është përpara Lamborghini. Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se Ferrari është më i mirë, por përkundrazi se ata kanë një operacion më të madh biznesi.

Të dyja kompanitë kanë vendosur të ruajnë imazhin e tyre si prodhues të makinave sportive luksoze italiane në vend që të kalojnë në prodhimin masiv të automjeteve të konsumit të rregullt.

  1. E ardhmja

Si Lamborghini ashtu edhe Ferrari po prodhojnë makinat elektrike dhe shumë nga modelet e tyre të reja janë hibride. Në vitet e ardhshme, prisni të shihni një numër në rritje të automjeteve plotësisht elektrike që vijnë nga Ferrari dhe Lamborghini.

Ferrari po zgjeron gjithashtu gamën e modeleve të tij ndërsa Lamborghini po e mban të tyren më të vogël. Ndërsa Lamborghini fillon të intensifikojë elektrifikimin, pesha shtesë e motorëve elektrikë mund të ndikojë në performancën e modeleve të ardhshme.

Lamborghini dhe Ferrari: Dy supermakina të fuqishme

Lamborghini dhe Ferrari janë dy nga markat më ikonike dhe më të njohura të makinave në të gjithë botën. Të dyja kompanitë i përqendrojnë përpjekjet e tyre në ndërtimin e automjeteve të shpejta, të nivelit të lartë, luksoz me një gamë mbresëlënëse karakteristikash.

Nuk mund të gaboni as me një Lamborghini as me një Ferrari. Ndoshta gjëja që i përcakton më shumë është historia e tyre. Ferrari është i zhytur në lavdinë e garave ndërsa Lamborghini u krijua për të qenë një makinë luksoze rrugore.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese