Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
57 %
3.1kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
7 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Avioni i tij u rrëzua në Vlorë më 1943, rreshteri britanik Peter Twiddy u varros sot te Liqeni Artificial në Tiranë

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada britanike në Tiranë organizoi sot ceremoninë e varrimit të Rreshterit Peter Twiddy të Forcave Ajrore Mbretërore, në 100 vjetorin e lindjes së tij.

Ceremonia u mbajt nga Ambasadori Britanik Alastair King-Smith, te Varrezat Përkujtimore të Parkut të Madh të Tiranës, Varrezat e Ushtarëve Anglezë.

Rreshteri Twiddy humbi jetën përgjatë përplasjes së avionit Halifax në malin e Tragjasit në Vlorë në 20 tetorin e vitit 1943, ditën që mbushte 22 vjeç.

Twiddy do të prehet tashmë në banesën e fundit përgjatë një ceremonie e cila u zhvillua këtë të mërkurë tek Memoriali i të Rënëve pranë kodrave të Liqenit Artificial në Tiranë, në të njëjtën ditë e cila përkon me 100 vjetorin e lindjes së tij.

Sot i bëjmë homazh Rreshterit Peter Twiddy, i cili bëri sakrificën e fundit për Mbretërinë e Bashkuar, për Shqipërinë dhe për paqen në Evropë.  Rreshter Twiddy, në emër të Madhërisë së Saj Mbretëreshës dhe të Forcave të Armatosura, unë Ju nderoj për sakrificën tuaj. Ju jeni shembulltyra e të gjithë të rinjve britanikë, shqiptarë dhe të kombeve të tjera aleatë që dhanë jetën për të çliruar të tjerët dhe për të na mbrojtur të gjithëve.  Britania e Madhe vajton të vdekurit e saj përtej detit. Të rënë për kauzën e lirisë. Zoti të bekoftë dhe Zoti i bekoftë të gjithë ata që luftojnë për lirinë tone”, tha  ambasadori Alastair King-Smith.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img