Hapësire reklamuese

Teknologji

Apple e pranon, iPhone 15 ka probleme, nxehet shpejt

Shkruar nga Newsbomb
Apple e pranon, iPhone 15 ka probleme, nxehet shpejt

Apple tha të shtunën se ka identifikuar disa probleme që mund të bëjnë që iPhone-ët e rinj të funksionojnë më të ngrohtë se sa pritej, duke përfshirë një defekt në softuerin iOS 17 i cili do të rregullohet në një përditësim të ardhshëm.

Pas ankesave se telefonat e rinj po ngrohen shumë, Apple ka thënë se pajisja mund të ndjehet më e ngrohtë në ditët e para "pas konfigurimit ose restaurimit të pajisjes për shkak të rritjes së aktivitetit në sfond".

"Një çështje tjetër përfshin disa përditësime të fundit të aplikacioneve të palëve të treta që po i bëjnë ato të mbingarkojnë sistemin," tha Apple, duke shtuar se po punon me zhvilluesit e aplikacioneve për rregullimet që janë në proces të shpërndarjes.

Aplikacionet e palëve të treta që shkaktojnë problemin përfshijnë lojën Asphalt 9; Instagrami i Metës ; dhe Uber, sipas kompanisë. Instagram tashmë e rregulloi problemin me aplikacionin e tij më 27 shtator.

Rregullimi i ardhshëm i gabimeve në iOS 17 nuk do të ulë performancën për të adresuar temperaturën e iPhone.

Kompania me seli në Cupertino, Kaliforni tha se iPhone 15 Pro dhe Pro Max nuk vuajnë nga mbinxehja për shkak të dizajnit, përkundrazi guaskat e reja të titanit rezultojnë në shpërndarje të përmirësuar të nxehtësisë në krahasim me modelet e mëparshme prej çeliku inox.

Apple tha gjithashtu se çështja nuk është një rrezik sigurie apo lëndimi dhe nuk do të ndikojë në performancën afatgjatë të telefonit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese