Hapësire reklamuese

Teknologji

Apple do të përditësojë iPhone 12 në Francë për shkak të rrezatimit

Shkruar nga Newsbomb
Apple do të përditësojë iPhone 12 në Francë

Apple do të përditësojë iPhone 12 në Francë pas frikës nga rrezatimi, thotë ministri dixhital i vendit.

Jean-Noel Barrot tha se Apple do të dorëzojë një përditësim të softuerit për përdoruesit në vend në ditët në vijim. Shitjet e iPhone 12 u ndërprenë në Francë pasi një rregullator zbuloi shumë rrezatim elektromagnetik. Apple iu tha që ta rregullonte problemin.

Firma tha se përditësimi i ri do të zbatohej vetëm për përdoruesit në Francë, ku tha se ekzistonte një protokoll specifik testimi. Gjigandi amerikan i teknologjisë sugjeroi se gjetjet e rrezatimit ishin rezultat i atij regjimi testimi dhe se ai "nuk ishte një shqetësim sigurie".

Përditësimi i planifikuar ngre pyetje mbi planet e Apple për iPhone 12, i cili u lëshua vetëm tre vjet më parë, në vende të tjera. Barrot tha se rregullatori i frekuencave të radios (ANFR) do të testojë përditësimin e ri për të kontrolluar përputhshmërinë e tij përpara se iPhone 12 të lejohet përsëri në shitje në vend.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka kërkuar më parë të zbusë frikën rreth rrezatimit të emetuar nga telefonat celularë. Ajo thotë në faqen e saj të internetit se nuk ka asnjë provë për të arritur në përfundimin se ekspozimi ndaj fushave elektromagnetike të nivelit të ulët është i dëmshëm për njerëzit.

Në një deklaratë dërguar agjencisë së lajmeve AFP, Apple tha se gjetja e rrezatimit në Francë ishte "e lidhur me një protokoll specifik testimi të përdorur nga rregullatorët francezë dhe jo një shqetësim sigurie".

Ai tha se iPhone 12 përputhej me rregullat e emetimeve në mbarë botën, por do të "lëshonte një përditësim softuerësh për përdoruesit në Francë për të akomoduar protokollin e përdorur nga rregullatorët francezë".

ANFR i tha më parë Apple se nëse nuk mund ta zgjidhte problemin nëpërmjet një përditësimi të softuerit, do t'i duhej të rikthente çdo iPhone 12 të shitur në vend.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese