Hapësire reklamuese

Teknologji

10 supermakinat më të shitura në Evropë

Shkruar nga Newsbomb
10 supermakinat më të shitura në Evropë

Reduktimi i prodhimit në fabrika, si dhe problemet e njohura me dërgesat, kanë ulur ndjeshëm shitjet e makinave në të gjithë botën. Kjo vlen për pothuajse të gjitha kategoritë dhe të gjitha markat, pavarësisht nëse prodhojnë miliona apo qindra makina.

Por si ka ndikuar ky ngadalësim i prodhimit dhe dërgesave në kategorinë e supermakinave dhe klasifikimet në lidhje me Kontinentin e Vjetër? Sipas të dhënave vitet e fundit, shitjet ranë me 16%.

Ferrari duket se ka pësuar një pengesë të madhe pasi ka arritur të zërë vetëm një vend në podium këtë vit krahasuar me dy vitet e mëparshme kur mbante 3 nga 4 vendet e para.

Në krye është Bentley Continental me 943 regjistrime, ndërsa Ferrari F8 në vendin e dytë ka 797 njësi. Lamborghini doli në vendin e tretë me Huracan, i cili ka arritur të rrisë shitjet me 47% krahasuar me vitin 2021 dhe periudhën korresponduese të vitit të kaluar.

Dy Ferrari të tjerë pasojnë më tej, ndërsa Aston Martin me DB11 është në vendin e 6-të.

TOP 10 supermakinat në Evropë

  • Bentley Continental 943
  • Ferrari F8 797
  • Lamborghini Huracan 507
  • Ferrari SF90 Stradale
  • 422 Ferrari 812 Superfast 344
  • Aston Martin DB11 206
  • Lamborghini Aventador 176
  • McLaren 700
  • Lamborghini Aventador 1761
  • McLaren6 T 29

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese