Hapësire reklamuese

Live Updates

Lamtumira e fundit për Ismail Kadare

Çfarë do të gjeni në brendësi

Kolosi i letërsisë shqiptare, Ismail Kadare do të përcillet sot për në banesën e fundit. Shkrimtari i njohur u nda nga jeta në moshën 88-vjeçare pas një arresti kardiak. Janë zhvilluar homazhe në nder të Kadaresë, ku kanë marrë pjesë familjarët, të afërm, miq dhe politikanë si nga Shqipëria ashtu edhe nga Kosova. Kadare do të varroset përkohësisht në Tufinë me pjesëmarrje të ngushtë të të afërmve dhe miqve të Kadaresë. Kërkesë kjo e bërë nga bashkëshortja e shkrimtarit, Helena Kadare.

7 Postime
2 JAVE ME PARE

Letrat kundër Kadaresë për Nobel, Edi Rama: Bota e nderoi, kurse vendi që e lindi e shau sa mundi

Nga Newsbomb

Edi Rama shkruan ne librin e kujtimeve per Ismail Kadare Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në ceremoninë shtetërore ...

2 JAVE ME PARE

Ismail Kadare varroset përkohësisht në Tufinë, bashkëshortja Helena kërkon ta përcjellin vetëm familjarët e ngushtë

Nga Newsbomb

Arkëmorti me trupin e Ismail Kadare Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalën në ceremoninë e homazheve në nderim të shkrimtari...

2 JAVE ME PARE

Homazhe për Ismail Kadarenë, ambasada amerikane zgjedh mënyrën e veçantë për t’a nderuar

Nga Newsbomb

Pamje nga kolazhi me opinionet e diplomatëve amerikanë rreth veprave të Kadaresë Ambasada amerikane në Shqipëri ka zgjedhur n...

2 JAVE ME PARE

Lamtumira për Ismail Kadarenë, Begaj: Përcjellin për në panteonin e përjetësisë gjeniun tonë të letrave

Nga Newsbomb

Bajram Begaj dhe bashkëshortja Presidenti Bajram Begaj, zhvilloi sot homazhe në nder të shkrimtarit të shquar shqiptar me famë bo...

2 JAVE ME PARE

Osmani në Tiranë për homazhet në nderim të Kadaresë, takohet edhe me Edi Ramën

Nga Newsbomb

Rama takim me Osmanin Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti si dhe shumë deputetë të tjerë të Kosov&e...

2 JAVE ME PARE

I jepet sot lamtumira e fundit Ismail Kadaresë, Kurti, Osmani dhe Konjufca sot në Tiranë

Nga Newsbomb

I

2 JAVE ME PARE

Sot homazhet për Ismail Kadarenë, trupi i tij mbërrin në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit

Nga Newsbomb

Arkmorti i Ismail Kadares Kanë nisur zyrtarisht homazhet për shkrimtarin Ismail Kadare, i cili u nda nga jeta dy ditë më parë n&e...

Sondazh

Poll

Hapësire reklamuese