Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
3.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
24 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Ishte maja më e lartë e artit shqiptar”, Mevlan Shanaj: Pirro Mani është legjendë, lavdia e kombit tonë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Aktori i njohur Mevlan Shanaj ka reaguar për humbjen e regjisorit dhe aktorit të madh Pirro Mani, i cili u nda nga jeta në moshën 89-vjeçare këtë të enjte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shanaj tha se ikja e Pirro Manit do lërë një boshllëk të madh, veçanërisht në teatrin shqiptar, por veprat e tij kanë bërë që ai cilësohet si legjendë, krenari dhe lavdi e artit shqiptar.

“Maja më e lartë e artit shqiptar. Një regjisor me përmasa të jashtëzakonshme. Është një ikje pa kthim e një madhështie. Pirro Mani ishte një lavdi, në kuptimin më të mirë ai ishte maja më e lartë e artit shqiptar në teatër. Që kur erdhi në vitet 60’ në teatrin e Korçës i dha emër, i dha lavdi, më pas u vendos në Teatrin Kombëtar. Ai është legjendë, është krenari kombëtare. Kemi një boshllëk, një zbrazti”, u shpreh aktori Mevlan Shanaj.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img