Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
1kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Flet xhaxhai i Aleks Nikës që u vra në 21 janar: Prokuroria ka bërë hetime false për të mbyllur dosjen. Ajo ishte një VRASJE shtetërore!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mark Nika, xhaxhai i Aleks Nikës që mbeti i vrarë në protestën e 21 janarit në Tiranë, ka folur sonte në emisionin “Open”, pas vendimit të Prokurorisë për të rihapur çështjen e 21 janarit.

Ai tha se në këto 10 vite janë bërë hetime false me qëllim për të mbyllur dosjen, pasi kishte ndikime politike. “Ajo ishte një vrasje shtetërore”, tha Mark Nika teksa shtoi se prokuroria e Tiranës e ka trajtuar si një vrasje shtetërore.

Nika deklaroi se këto vite të gjithë prokurorët kanë qenë të ndikuar politikisht dhe ekonomikisht, ndaj nuk është zbardhur çështja.

Mark Nika: Vendimi është i mirëpritur, por ne paralelisht me këtë kemi bërë apel në Gjyaktën e Strasburgut. Kemi konstatuar në dosjen që ka prokuroria e Tiranës, që janë bërë hetime false me qëllim për t’i mbyllur ato, hetimet. Ne na vret shumë kjo, heshtja na vret. Shpresoj që drejtësia të na japë një konklizion. Nuk kemi pasur asnjë raport këto vite, asnjë përgjigje në 10 vite. Hetimet janë bërë përciptas sepse ka pasur ndikim nga politika. Prokuroria e ka konsideruar si vrasje të zakonshme, ajo ishte vrasje shtetërore. Duhet që ta marri në dorë SPAK-u këtë çështje. Një pjesë e mirë e politikës hesht. Është politika ajo që e ngatërron drejtësinë. Tani është ndarë pak drejtësia nga politika. Por për asnjë çështje të rëndësishme prokuroria nuk e thërret Berishën. E trajtojnë atë vrasje jo si vrasje shtetërore, por si plagosje e thjeshtë. Ministri i Brendshëm asokohe, komandanti i Gardës duhet që SPAK t’i hetojë. Ne jemi shumë të zhgënjyer. Unë nuk kam kërkuar asnjëherë drejtësi nga qeveria apo Rama, por që qeveria të krijojë kushte që prokuroria të funksionojë, por gjithnjë ka heshtur, sepse prokurorët ishin të korruptuar moralisht, politikisht dhe ekonomikisht.

Lexo edhe: Mark Nika bën deklaratën e fortë: Na kanë ofruar para që të “shesim” gjakun e Aleksit! Akuzojmë Berishën, Bashën, gardistin dhe kryeprokurorin Llalla

Lexo edhe: Nipi iu vra në 21 janar, Mark Nika akuza Fevziut: E ktheu emisionin e tij në bunkier për mbrojtjen e Sali Berishës

Lexo edhe: Bushati “shpërthen” në studio: Emisionet janë sponsorizuar! E dimë që Berisha i vrau ata në 21 janar, këto janë po*dhë me rigon

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img