Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

Aktualitet

Prej 24 orësh në intubim, çfarë është koma artificiale që po mban gjallë avokatin Sokol Mëngjesi?

Shkruar nga Newsbomb
Prej 24 orësh në intubim, çfarë është koma
Avokati Sokol Mëngjesi

Avokati Sokol Mëngjesi po lufton për jetën në spital, pas dhunës barbare të ushtruar ndaj tij, në kokë dhe në trup nga disa persona një ditë më parë.

Pavarësisht se fillimisht u raportua se ishte në gjendje të qëndrushme shëndetësore, mjekët e Traumës e kanë vendosur avokatin në intubim, për shkak të komplikacioneve që ka shfaqur. Shkak është bërë zbardhimi i një prej edemave në kokë, kësisoj mjekët për ta mbajtur në jetë, e kanë futur në intubim dhe koma artificiale.

Po çfarë është realisht koma artificiale dhe cilat janë gjërat që duhet të dini?

Fjala koma shpesh shoqërohet me një nënkuptim negativ.  Ky reagim është mjaft i kuptueshëm, pasi koma është një përgjigje e natyrshme e trupit ndaj një traume të një lloji të rëndë. Sidoqoftë, koma mund të përdoret gjithashtu si një mjet mjekësor, zakonisht i referuar si koma e shkaktuar nga ilaçet ose koma e shkaktuar nga mjekësia. Është gjetur të jetë efektiv në trajtimin e disa pacientëve, veçanërisht atyre me lëndime të rënda të trurit.    

Një koma artificiale përdor ilaçe për të arritur një gjendje të thellë të pasivitetit të trurit. Është një pavetëdije e kthyeshme që mjekët e shkaktojnë qëllimisht për të mbrojtur trurin nga dëmtimi.

 Pse kryhet koma artificiale?

Një person mund të vazhdojë të përjetojë efektet e një traume të rëndë për orë, ditë ose javë pas një aksidenti. Truri i një personi mund të fryhet në rast të dëmtimit serioz traumatik të trurit i cili redukton rrjedhën e gjakut dhe furnizimin me oksigjen dhe mund të dëmtojë indet e trurit.

Nxitja e një koma mund t'u japë mjekëve një mundësi për të lehtësuar ënjtjen dhe lejon trurin të pushojë duke ulur aktivitetin e trurit. Mund të parandalojë gjithashtu trupin që të bëjë lëvizje të rreme në procesin e vetë shërimit.

A do të thotë koma arfiticiale vdekje?

Jo. Një person në koma të shkaktuar nga mjekësia është pa ndjenja dhe nuk reagon ndaj stimujve të jashtëm, si drita, zëri ose prekja. Megjithatë, truri mund të përpunojë stimujt në një nivel të caktuar, por personi nuk mund të zgjohet nga gjumi.

Si shkaktohet koma?

Mjekët kanë metoda të ndryshme për të nxitur një koma. Për shembull, ata mund të përdorin anestezi për të kufizuar shkallën metabolike të pacientit. Përndryshe, ato mund të ftohin trupin e pacientit, në thelb duke u mbështetur në hipoterminë (ftohja e temperaturës së trupit të shkaktuar nga mjekësia ndonjëherë përdoret për pacientët që kanë arrest kardiak) për të nxitur një gjendje komatoze.

Çfarë ndodh pas komës së shkaktuar nga mjekësia?

Për t'i dhënë fund komës, mjekët fillojnë të reduktojnë ilaçet që e vendosën pacientin në koma në radhë të parë. Kjo i lejon pacientit të zgjohet gradualisht. Qëllimi mbetet që përfundimisht të tërhiqet plotësisht mjekimi dhe të ndryshohet ventilatori në një mënyrë që lejon pacientin të zhvillojë frymëmarrjen vetë.

Trajtimi për reduktimin e ënjtjes së trurit përfshin barna si diuretikët ose steroidet, kullimin e lëngjeve të tepërta nga brenda kafkës ose rritjen e rrjedhjes së gjakut nga truri. Megjithatë, kur këto opsione nuk arrijnë të gjenerojnë një rënie të mjaftueshme të presionit të trurit, mund të shkaktohet koma.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese