Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mblidhjet Komiteti i Ekspertëve, Fico: Është ulur incidenca dhe pozitiviteti, kujdesuni pandemia nuk ka mbaruar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e sotme është mbledhur Komiteti Tekinin i Ekspertëve të cilët do të prezantojnë lehtësimin e masave anti-Covid.

Shefja e ISHP-së Albana Fico tha se ka një ulje të rasteve në spitale dhe të infektive, teksa tah se numri i bashkive me raste tëreja të të infektuarve është 9. Edhe pse kemi ulje të rasteve Fico ka bërë thirrje që të rrespekton masat anti-Covid si higjena dhe disntancimi sociale.

“Incidenca ka zbritur nga 35 në 14 për 100 mijë. Numri i bashkive me raste të reja është 9. Vijojmë me të njëjtin raport 48 me 52 meshkuj femra. Shtrimet spitalore i ulët, 43 të shtruar në spitale me 7 në terapi intensive. Po bie pozitivitet që është nën 1%. Një ndihmesë e jashtëzakonshme ka qenë edhe procesi i vaksinimit që po ecën me ritme të shpejta..

Pandemia ka përfunduar edhe pse është ulur pozitiviteti. Është e rëndësishme të zbatojmë maskat diostancën dhe hogjeënë dhe mso harrojmë që të gjithë personat që kanë dyshime,” tha Fico.

LEXO EDHE: Komiteti vendos MASAT E REJA: Zgjatet ora policore, diskot mbeten të mbyllura; grumbullimet lejohen deri në 50 persona, tifozët kthehen në stadiume

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img