Hapësire reklamuese

Aktualitet

Avokatja rrëfen për herë të parë aksidentin ku humbi jetën djali i zv.ministrit Peka

Shkruar nga Newsbomb
Avokatja Mirela Jorgo ka rrëfyer për herë të parë një aksident tragjik që ka ndodhur nëntë vite më parë, ku ka humbur jetën djali i ish-zv.ministrit të Brendshëm Avenir Peka. Ajo ka qenë dëshmitare bashkë me të birin, kur makina ra në kantierin e Unazës së Re dhe ndërroi jetë Rubin Peka. 11 vjeçari udhëtonte me makinë bashkë me nënën e tij Enkeleda Peka, kur u përplasën nga një automjet tjetër në rrugën “Unaza e Re”, kryqëzimi me rrugën “Medar Shtylla” dhe mjeti “Chrysler” përfundoi në kantier. Rubin Peka, siç u raportua, mbylli sytë në vendngjarje. Avokatja Mirela Jorgo tregon këtë ngjarje për herë të parë, tetë vite më pas, duke marrë shkas nga aksidenti i ndodhur mbrëmjen e djeshme disa metra më tej, në afërsi të rrethrrotullimit të Selitës. "Në fakt, dua të ndaj me ju një ndodhi të para 10 vjetēsh. Në 2014, pikērisht aty ku pēsoi aksident mbrēmē makina e gjyqtares Irena Gjoka ēshtē vendi ku u aksidentua nipi i Çim Pekës, njē fēmijē i vogēl ēngjēll i cili ishte në makinē me të ēmēn dhe njē fēmijē tjetër ku ktheheshin nga TEGu. Rruga nē atē kohē ishte e papërfunduar ku merrje kthesēn pēr tek "Komuna e Parisit". Ishte pasdite e darës 22 apo 23 dhjetor 2014. Djali im i madh qēlloi me makinē nē atē pjesē tē rrugēs dhe e pa aksidentin me sy. Shkoi i pari dhe po kërkonte ndihmē makinave qē po kalonin aty pa ndaluar, por asnjē nuk begenisi tē jepte ndihmē. Ai goditi xhamin e makinēs dhe u pērpoq tē hapte derēn e makinēs dhe nxorri nga makina kētē ēngjēll tē vogēl i cili ishte me duar tē kryqēzuar tek koka. Kur pas nja njē ore e shoh tim bir i cili ishte mbuluar nga gjaku dhe po dridhej i tronditur. Më tregoi çfarë kishte ngjarë dhe i mbusheshin sytë me lot", shkruan Jorgo. VellezeritÇim dhe Avenir Peka Vellezerit Çim dhe Avenir Peka "Nē atē kohē qeveria Berisha e kishte lēnë atē autostrade që të çonte tek TEGu të papērfunduar dhe ballkoni i shtēpisē sime sheh gjithë panoramēn e atij aksi rrugor që nuk pushon nga makinat. Fati i keq dhe i dhimbshēm bie pikērisht tek familja e vēllait tē gazetarit Çim Peka dhe nuk e di kētë pjesē tē kēsaj historie që po tregoj publikisht. Qē prej asaj dite,  pikērisht nē atē vend , janē bērē me dhjetra  aksidente nē kohē me shi. Unë i shoh kēto aksidente nga dritarja e shtëpisē sime. Unē besoj tek shpirti i njeriut pas vdekjes dhe ai ēngjēll qē u largua nga kjo botē e ka nēmur atē pjesē rruge qē i mori jetēn", vijon avokatja e njohur.

Lexoni shënimin e plotë të avokates Mirela Jorgo:

Kam parë njē histeri publike për aksidentin e ndodhur mbrēmē, të makinës se gjyqtares Irena Gjoka dhe pēr kētē fajin e paska Saliu sipas njerēzve. Në fakt, dua të ndaj me ju një ndodhi të para 10 vjetēsh. Në 2014 , pikērisht aty ku pēsoi aksident mbrēmē makina e gjyqtares Irena Gjoka ēshtē vendi ku u aksidentua nipi i Çim Pekës , njē fēmijē i vogēl ēngjēll i cili ishte në makinē me të ēmēn dhe njē fēmijē tjetër ku ktheheshin nga TEGu. Rruga nē atē kohē ishte e papërfunduar ku merrje kthesēn pēr tek "Komuna e Parisit". Ishte pasdite e darës 22 apo 23 dhjetor 2014. Djali im i madh qēlloi me makinē nē atē pjesē tē rrugēs dhe e pa aksidentin me sy. Shkoi i pari dhe po kërkonte ndihmē makinave qē po kalonin aty pa ndaluar, por asnjē nuk begenisi tē jepte ndihmē. Ai goditi xhamin e makinēs dhe u pērpoq tē hapte derēn e makinēs dhe nxorri nga makina kētē ēngjēll tē vogēl i cili ishte me duar tē kryqēzuar tek koka. Kur pas nja njē ore e shoh tim bir i cili ishte mbuluar nga gjaku dhe po dridhej i tronditur. Më tregoi çfarë kishte ngjarë dhe i mbusheshin sytë me lot. I thashë të bēnte njē dush tē nxehtë të qetësohej sepse pēr të ishte traum tē nxirrte njē fëmije tē vogēl tē vdekur nga makina. Nē atē kohē qeveria Berisha e kishte lēnë atē autostrade që të çonte tek TEGu të papērfunduar dhe ballkoni i shtēpisē sime sheh gjithë panoramēn e atij aksi rrugor që nuk pushon nga makinat. Fati i keq dhe i dhimbshēm bie pikērisht tek familja e vēllait tē gazetarit Çim Peka dhe nuk e di kētë pjesē tē kēsaj historie që po tregoj publikisht. Qē prej asaj dite, pikērisht nē atē vend , janē bērē me dhjetra aksidente nē kohē me shi. Unë i shoh kēto aksidente nga dritarja e shtëpisē sime. Unē besoj tek shpirti i njeriut pas vdekjes dhe ai ēngjēll qē u largua nga kjo botē e ka nēmur atē pjesē rruge qē i mori jetēn. Im bir ende nuk i hiqet nga mendja fytyra e atij fēmije nē momentet e vdekjes dhe jam aq krenare për tē , për shpirtin e tij kaq tē pastēr tē dhimbsur . Ne shohim kēto aksidente gjithē kohēs aty afer ku u largua nga kjo jetē nipi i vogēl i Çim Pekēs.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese