Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
38 %
4.1kmh
0 %
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
Enj
1 °
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

“U nënshkrua një marrëveshje e rëndësishme për energjinë elektrike”, Scholz: Do japim hua 200 mln euro për Ballkanin Perëndimor…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz ka folur në një konferencë të përbashkët me presidenten e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen.

Scholz ka përgëzuar vendet e Ballkanit Perëndimor për nënshkrimin e tre marrëveshje, teksa u shpreh se duhet të zgjidhen të gjitha mosmarrëveshjet mes tyre.

Ai ndër të tjera tha se Gjermania do të japë 200 milionë euro për Ballkanin Perëndimor për punën për energjinë e gjelbër.

“Dua të përgëzoj vendet e Ballkanit që sot të gjitha nënshkuan marrëveshjen. Ky është një sukses për rajonin dhe natyrisht duke parë përpjeket serioze për të zgjidhur mosmarrëveshjet.

Dhe për të gjetur mënyrën këto marrëveshje do bëjnë të mundur që të kalojmë me karta identiteti dhe të ketë një njohje të ndërsjelltë si dhe njohjen e universiteteve dhe të përmirësojnë jetën në rajon. Sa i përket energjisë një marrëveshje shumë e rëndësishme është shkruar ata bien dakord që të punojnë më ngusht në fushën energjitike. Ne dhe pjesëmarrësit e tjerë do ta mbështesim.

Gjermania me bankën e saj do të japë hua deri në 200 milonë për të ngushtuar tranzicionin dhe energjinë e gjelbër” tha Scholz.

Më shumë


spot_img

spot_img