Hapësire reklamuese

Politikë

“Fitore historike”, Apeli i riktheu vulën e PD, Berisha: Mirënjohje të thellë ndaj gjyqtareve që morën vendimin

Shkruar nga Newsbomb
“Fitore historike”, Apeli i riktheu vulën e PD, Berisha:
Ish-kryeministri Sali Berisha

Fjalimi i ish-kryeministrit Sali Berisha nga dritarja e shtëpisë ditën e sotme ishte ndryshe. Pas vendimit të Apelit duke i kthyer vulën dhe logon e PD, Berisha është shprehur se kjo është një fitore historike.

Berisha u shpreh gjykatëset të cilët mbajtën seancën e sotme në Apel me vendimin e tyre iu përmajtën ligjit dhe vetëm ligjit ndërsa shprehu mirënjohje të thellë.

“Ndaj dhe dua të shpreh një mirënjohje të thellë ndaj tyre, por edhe ndaj gjyqtarëve të tjerë,të cilët nuk pranuan, pavarësisht bindjeve që mund të kenë, të marrin peng pluralizmin politik."

Për Edi Ramën u shpreh se sot nuk ka gjumë për të, pasi tani më shumë se kurrë PD do shkatërojë narkoshtetin e Ramës. Gjithashtu Berisha sërish i bëri thirrje të gjithë demokratëve të bashkohen në një betejë kundër Ramës, narkoshtetit, krimit dhe kundër shpopullimit të Shqipërisë.

“Sot është një nga ditët më të veçanta në historinë, në përpjekjen e shqiptarëve për demokraci.

Në 33 vite, ne së bashku kemi kaluar plot ditë gëzimi. Kemi shënuar fitore historike për kombin. Kemi realizuar projekte jetëndryshuese për shqiptarët.

Kemi fituar zgjedhjet, madje kemi pasur edhe fatin dhe bekimin e rrallë, që shumë pak vetave u jepet në kohëra, që të ndajmë epokat dhe të ndryshojmë historinë.

Nga kjo kronologji ngjarjesh, gëzimesh, fitorja për të cilën duhet të ndihemi më shumë krenarë, është fitorja e sotmja kundër diktaturës të bazuar në aleancën me krimin, drogën, vjedhjen e shqiptarëve.

Duhet të ndjehemi sot krenarë që sepse qëndruam fort për këtë flamur!

Fakti që ky flamur sot dhe përjetë na përket ne është një mrekulli e lirisë për të gjithë shqiptarët!

Sepse të gjithë e pamë çfarë ndodhi. Këtë flamur kërkuan ta zhdukin! Çdo pushtues, çdo barbar kur ngul kthetrat e sundimit në një komb apo shoqëri, më së pari kërkon të shkatërrojë simbolet e vlerave.

Shqiptarët e dinë këtë më mirë se kushdo tjetër. Sepse në një nga kapitujt më të nxirë të historisë sonë, regjimi i Enver Hoxhës shkatërroi simbolet fetare, përdhosi simbolet kombëtare. Në 45 vite diktaturë komuniste me persekutime, tortura dhe vrasje, akti makabër ndaj simboleve do të mbetët një nga krimet më tronditëse nga histori.

Dhe jo shumë vonë, Zoti dhe kombi shqiptar i dënuan ata për gjithë krimet e tyre ndaj shqiptarëve.

Duke sjellë në jetë këtë flamur ngjyrë blu, këtë flamur që u priu shqiptarëve në vitin 1992, dhe rrëzuan diktaturën më të egër në Europë, sot çdo shqiptar ndjen flladin e lirisë qëpo vjen. Sot më shumë se kurrë sepse historinë po kërkojnë ta ndryshojnë. Ky flamur realizoi të pamundurën. Shembi komunizmin.

Kjo ndodhi sepse te ky flamur u derdh besimi i gjithë shqiptarëve për mundësitë e pafundme që ofron ky komb i bekuar.”

Te ky flamur lindi ëndrra e shqiptarëve për liri. Dhe me këtë flamur demokracia në Shqipëri erdhi në jetë!

Ishte nën shëmbëlltyrën e këtij flamuri, që Shqipëria nga honet e historisëm, u bë zonje dhe u ngjit në piedestalin e fitoreve të mëdha dhe me këtë flamur ajo do bëhet zonjë e rëndë ashtu siç e deshën ata që e themeluan!

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese