Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
20 °
E martë, 30 Maj, 2023

Mbyllet procesi i zgjedhjeve për kryetar në PD, Lulzim Basha shpallet ZYRTARISHT fitues me mbi 32 mijë vota

Lajme të ngjashëm

Komisioni zgjedhor i Partisë Demokratike ka mbyllur procesin e votimit për kryetarin e ri të kësaj force politike, duke shpallur zyrtarisht fitues Lulzim Bashën.

Kryetari i këtij komisioni, Jemin Gjana bëri me dije numrin e votave për çdo kandidat, nga pak më shumë se 41 mijë anëtarë.

Deklarata e Jemin Gjanës:

Komisioni zgjedhor i PD sapo ka përmbyllur procesverbalin e përgatitjes dhe të deklarimit të rezultatit përfundimtar zyrtar, kemi administruar 76 kutitë e 76 komisioneve në të gjithë vendin. Në prani të komisionit janë hapur një e nga një kutitë. Nga procesverbalet në kuti rezulton që në të gjitha rastet, komisionerët kanë firmosur dhe përfaqësuesit e kandidatëve në garë, në të gjitha ato raste kur kandidatët kanë patur atje përfaqësim

Bazuar në të dhënat e procesverbaleve zyrtare:

Nga 75 mijë anëtarë, kanë votuar 41097, vota të pavlefshme 413.

Fatbardh Kadilli: 781

Edit Harxhi: 983

Agron Shehaj: 6038

Lulzim Basha: 32882

Bazuar në këto të dhëna, Komision i zgjedhor i PD shpall zyrtarisht fitues të garës për kryetar të PD-së zotin Lulzim Basha.


Më shumë