Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
51 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
18 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Lajm i trishtë, ndahet nga jeta profesori dhe ish-ministri i Bujqësisë Haxhi Aliko

spot_img

Lajme të ngjashëm

Haxhi Aliko, një pedagog dhe personalitet i Shkencave Veterinare në Shqipëri, është ndarë nga jeta pasditen e së mërkurës, shkruan newsbomb.al. Ai ka pasur një karrierë të spikatur si në fushën akademike ashtu dhe në atë politike.

Jeta e profesor Alikos ishte e lidhur ngushtë me Fakultetin e Mjekësisë Veterinare, në të cilin u shkollua dhe zhvilloi një karrierë akademike 35-vjeçare, duke e filluar si asistent lektor dhe duke vijuar si titullar i lëndës “Fiziologjia e Kafshëve Bujqësore”, përgjegjës i Katedrës “Fiziologji-Biokimi” për 16 vjet dhe deri në Rektor i Universitetit Bujqësor të Tiranës për 4 vjet.

Po ashtu, profesor Haxhi Aliko është angazhuar dhe në politikë, ku është zgjedhur deputet e më pas ministër i Bujqësisë, shkruan newsbomb.al. Këtë post të fundit ai e ka mbajtur në vitin 1997, në qeverinë e Bashkim Finos.

“Angazhimi i tij më pas në politikë si Deputet dhe Ministër i Bujqësisë, i dha një dimension të ri dhe me peshë, profilit të këtij personaliteti të shquar. Kam patur fatin të isha student i tij, i frymëzuar nga formimi, stili i tij i veçantë pedagogjik,  mënyra e komunikimit dhe elokuenca e pashembullt”, shkruan Panariti.

“Si pedagog, Haxhi Aliko ka qenë kompetent i padiskutueshëm në lëndën e fiziologjisë dhe njëherësh tepër metodik e serioz në raport me studentët. Njohuritë e thella, qetësia dhe elokuenca në përçimin e njohurive si dhe formimi i tij kulturor universal, ishin tiparet dalluese që i dhanë atij statusin e një profesori autoritar në mjedisin universitar.

Edhe sot e kësaj dite, gjenerata të shumta të studentëve i kujtojnë me nostalgji leksionet e mrekullueshme të Prof. Alikos. Prof. Haxhi Aliko ka shumë vlerësime, tituj e dekorime në jetën e tij dhe është një nga personalitetet me gjurmë të pashlyera në historinë e Fakultetit të Mjekësisë Veterinare”, njofton Mjekësia Veterinare Shqiptare.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img