Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
21 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kush janë ALEATËT që u pasuruan bashkë me BERISHËN? Paralajmërimi i fortë i SHBA: U përfshinë në…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Departamenti Amerikan i Shtetit vendosi sot në “listën e zezë” ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjarët e tij.

Në njoftimin e DASH thuhet se Berisha ka qenë i përfshirë në korrupsion të rëndësishëm duke përdorur pushtetin për t’u pasuruar familjarisht por edhe për pasurimin e aleatëve të tij politikë.

Kujtojmë se ky vendim si DASH vjen në një kohë kur SPAK ka rihapur në Shqipëri hetimet për tragjedinë e Gërdecit, ku tashmë nën hetim është edhe ish-ministri në qeverinë e Berishës, kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu.

“Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpërdorim të besimit të publikut shqiptar te institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë”, thuhet në njoftimin e DASH për shpalljen non-grata të Berishës.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img