Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
18 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

“Ç’ka është përcaktuar do zbatohet me hir apo pahir”, Rama thirrje bizneseve pa leje në vijën bregdetare: Largohuni me dëshirë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama sot ka mbajtur një komunikim për median, ku ka folur për ndërtimet pa leje në vijën bregdetare.

Rama u ka bërë thirrje pronarëve që të heqin çadrat, shezlonget dhe gjithçka tjetër që kanë në vijën bregdetare pa leje. Kreu i shtetit u shpreh “me dëshirë apo pa dëshirë”, ky proces do të shkojë deri në fund.

Ndër të tjera ai tha se se Policia e Shtetit do jetë e pranishme në gjithë vijën bregdetare.

“Edhe vetë bashkitë ndonjë bashki që nuk e ka kuptuar procesin, apo nuk do ta kuptojë duke krijuar edhe parregullsi.

Megjithatë një gjë është e padiskutueshme se ajo çka është përcaktuar si kornizë e këtij procesi do zbatohet me hir apo pahir. Ato subjeekte që nuk janë në rregull, dhe kanë operuar me teorinë e faktit të kryer të largohen nga sipërfaqja që nuk u takojnë me ligj dhe me rregull. Policia e Shtetit do të jetë në vijën bregdetare dhe do konfsikojë çdo shezlong, cadër që nuk është e përputhur me bazën dokumentare .

Plazhet janë të popullit dhe të qytetarëve. Është shumë e qartë se kjo skemë e re e administrimit të hapsirës së plazhit ka krijuar më shumë të ardhura.  Dhe të ketë më shumë hapsira për ata që nuk dëshirojë të jenë pjesë e hapsirave, ku plazhi administrohet nga privati.

Përtej disa rasteve që janë bërë publike apo jo, në tërësi baza është pozitive, por kjo duhet konsoliduar që pika e sezonit të jetë apsolutisht e garantuara në këtë aspekt. Subjektet që nuk janë aty ku duhet duhet të largohen dhe mos humbasin dhe atë bazë që e kanë siguruar,” tha Rama ndër të tjera.

Më shumë

spot_img
spot_img