Hapësire reklamuese

Bota

“Ai nuk dukej i vjetër, ai dukej i lashtë”, mediat amerikane “kryqëzojnë” Biden pas debatit me Trump

Shkruar nga Newsbomb
“Ai nuk dukej i vjetër, ai dukej i lashtë”, mediat
Trump - Biden

Në mediat amerikane kanë kryefjalë përballjen mes Donald Trump dhe Joe Biden. Dy kandidatët që garojnë për presidencën e SHBA.

"Thjesht e trishtuar!" Kështu ishte titulli i gazetës "New York Post" që pasqyron zhgënjimin e thellë që mbizotëron në kampin demokrat pas performancës së dobët, të presidentit aktual demokrat të SHBA-së Joe Biden.

Pas debatit Biden-Trump, mediat amerikane ngrejnë pyetjen nëse  81-vjeçari Joe Biden është i aftë mendërisht, intelektualisht dhe fizikisht për të përfunduar një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë.

Çfarë shkruajnë mediat e huaja

Wall Street Journal: Mungesa e fuqisë dhe humorit të Bidenit

"Në debatin e parë, Biden performoi pikërisht ashtu siç kishin frikë demokratët. Me mungesë force dhe vullneti për të luftuar. Trump, nga ana tjetër, çuditërisht arriti të ruante gjakftohtësinë gjatë debatit 90-minutësh, i cili ishte plot me ofendime dhe dallime politike”.

New York Times: Trump nuk fitoi, por Biden humbi

“Përballë sulmeve mashtruese të Trump, Biden dukej i humbur dhe i pasigurt. Përgjigjet e tij ishin të pavërejtshme”.

“Trump nuk fitoi, por Biden humbi”. Kandidati republikan presidencial bëri pretendime të egra dhe të rreme…dhe shmangu bujën që mund t'i jepte Bidenit mundësinë për ta paditur atë. Dukej se Biden iu shmang pyetjeve të Trumpit”.

New York Post: Ai nuk dukej i vjetër, ai dukej i lashtë

“Natën e mirë dhe lamtumirë! Ishte një fatkeqësi për Biden. Miliona amerikanë sapo panë fundin e presidencës së tij në televizion drejtpërdrejt. Ishte turp. Ai nuk dukej i vjetër, ai dukej i lashtë”. “Ishte e trishtueshme”, shkruan gazeta në faqen e saj të parë, duke dhënë një shije të klimës që mbizotëron në partinë e tij, Demokratët.

USA Today: Paraqitja katastrofike e Bidenit

“Demokratët dëshpërohen nga pamja katastrofike e Joe Biden. Disa thanë se ai duhet të tërhiqej për të lejuar një tjetër demokrat të kandidojë”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese