Hapësire reklamuese

Aktualitet

Media greke jehonë shqiptarëve në Athinë: 20 vite më parë nuk mund të festonin kështu

Shkruar nga Newsbomb
Media greke jehonë shqiptarëve në Athinë: 20 vite më
Shqiptaret e mbledhur ne Athine per te ndjekur Kombetaren kuqezi

Kombëtarja ka mbledhur shqiptarët anembanë botës. Një pjesë e madhe e tyre jetojnë në Greqi dhe sigurisht që nuk mund të qëndrojnë pa u bashkuar, kur luajnë kuqezinjtë në Europian.

Media greke Tovima.gr i ka kushtuar një reportazh të veçantë.

Reportazhi i medias greke Tovima.gr: 

Kombëtarja shqiptare në premierën e saj në “EURO 2024” u përball me Italinë. U takuam në Agia Zonis në Kypseli dhe ndoqëm ndeshjen me një sfond të flamujve grekë dhe shqiptarë.

Memet do të thonë gjithmonë të vërtetën. Një nga më të njohurat që qarkullon në internet është përkujtimi se “ke dy ujqër brenda vetes”. Kjo foto përmbledh natën time të së shtunës. Pasdite në paradën e Krenarisë  dhe më pas, pak para orës 10 të mbrëmjes, në një kafene shqiptare në Agia Zoni në Kypseli për ndeshjen “EURO 2024” , Itali-Shqipëri . Distanca nga vezullimi deri te "Kuqezi" (s.b. "kuq e zi", pseudonimi i kombëtares shqiptare) është shumë më e vogël nga sa dukej dhe sigurisht më e vogël se ajo që ndan Kushtetutën nga Kypseli, siç dëshmohet nga makinat dhe motoçikletat me flamuj shqiptarë që qarkullonin në rrugët dhe rrugicat e “Athinës së thellë”.

Me të mbërritur në kafene pak para fillimit të garës, shoh se hapësira e vogël jashtë dyqanit është mbushur me tavolina. Familjet, çiftet dhe grupet kryesisht ulen jashtë, me disa tavolina brenda të zëna nga jo-duhanpirës. Shumica prej tyre janë të mbështjellë me flamuj shqiptarë dhe shalle zi e kuq, ndërsa disa veshin plis ose qeleshe kapelen tradicionale. Kafeneja ka ndërruar kohët e fundit dhe pronarët e mëparshëm dhe aktualë janë nga Shqipëria. Dyqani quhet "Kafja e Malsisë", një nderim për vendlindjen e pronarit, Mario. “Malësia” është emri i një rajoni gjeografik dhe etnografik të Shqipërisë së Veriut. Grupet etnike që jetojnë aty quhen “malësorët”. Nga hyrja e dyqanit shihen dy flamuj të mëdhenj: të Greqisë dhe Shqipërisë.


Pak para se të dëgjojmë himnin kombëtar, të gjithë ulemi në tavolinat tona përpara televizorit. Ne nuk jemi shumë njerëz, por bëjmë zhurmë për njëqind. Patronët porosisin birra, raki dhe meze shqiptare. Nga ana tjetër kërkoj një birrë, pa dyshim rendi më stereotip i diasporës shqiptare. Mikpritja dhe ngrohtësia që ndjen në një vend të tillë janë të paçmueshme.

Gjuha, flamujt, parullat, brohoritjet, të gjitha kontribuan në krijimin e një atmosfere plot emocione, pritje dhe mall për shtëpinë. Me përfundimin e himnit kombëtar, të gjithë shpërthejnë në duartrokitje dhe brohoritje. Një duartrokitje më e përmbajtur pason himnin italian dhe ndeshja fillon. Stadiumi është veshur kuqezi, pasi 45 mijë tifozë kanë ardhur për të mbështetur Kombëtaren e Shqipërisë. "Do të doja të ishim në Dortmund sonte," thërret Peter, djali i vogël i pronarit. Në të njëjtën kohë, miqtë e mi shqiptarë më dërgojnë foto të dhomave të tyre të jetesës me familjet e tyre, duke mbajtur flamuj përpara televizorit, duke dhënë ndjesinë se jemi të gjithë bashkë në këtë.

Goli i Bajramit për të thyer rekord

“Ka kafene shqiptare, thjesht nuk i kupton. Nuk do të varin as flamuj që t’i dallojnë”, më kishte thënë im atë në një moment të paditur. Imazhi i “Kafjesë së Malsisë” e përgënjeshtron atë të paktën për këtë të shtunë të veçantë. Kjo ndeshje është premiera e kombëtares shqiptare në EURO 2024. Është vetëm hera e dytë që kualifikohemi në fazën finale të kompeticionit dhe emocionet tona janë të mëdha, por nuk kemi shpresa të arsyeshme për t'u kualifikuar nga grupi i "vdekjes", i dyti (Spanja, Italia, Kroacia dhe Shqipëria). E vërteta është se kombëtarja është dashur dhe përqafuar nga bota si kurrë më parë, ku shumë argumentojnë se është më e mira e të gjitha kohërave. Që në sekondën e parë të ndeshjes të gjithë u akorduam duke shpresuar për një mrekulli.

Bajrami sapo ka shënuar golin më të shpejtë në histori të kompeticionit dhe të gjithë po e festojnë furishëm. Në fund, mrekullia erdhi shumë më herët nga sa e priste kush, në një moment historik jo vetëm për Kombëtaren shqiptare por edhe për vetë EURO 2024. Në sekondën e 23-të, ende pa e ditur se ka nisur ndeshja, Nedim Bajrami shënoi golin e parë të ndeshjes kundër kapionëve në fuqi, duke thyer rekordin e golit më të shpejtë në histori të Kampionatit Evropian. Menjëherë ne të gjithë ngrihemi nga karriget tona, duke kërcyer, duartrokitur dhe duke bërtitur derisa jemi të ngjirur. Brenda dhe jashtë dyqanit ata përqafohen, puthen me njëri-tjetrin dhe me entuziazëm tundin flamujt dhe shallet e tyre në ajër.

Gëzimi ynë është i përzier me tronditje, gjë që i jep intensitet edhe më surreal: “Çfarë pamë, o njeri? Çfarë ndodhi vetëm?' bërtasim në një përzierje të greqishtes dhe shqipes, siç është mësuar të flasë diaspora shqiptare në Greqi, kur jemi në vende të njohura. Siç komentoi një miku im në tryezën tonë "nëse do të mund të shfrytëzonit energjinë e shqiptarëve tani, do të mund të ushqeni një fshat në Afrikë për një muaj".

20 vjet më parë asnjë shqiptar nuk mund të festonte.

Imazhi i kafenesë, imazhi i mbështetjes së kombëtares në një nga rrugët më qendrore të Athinës, nuk ishte gjithmonë i dhënë. Njëzet vjet më parë, më 4 shtator 2004 , kombëtarja shqiptare mundi në Tiranë 2-1 kampionen e Evropës në atë kohë, Greqinë. Në Zakynthos, 20-vjeçari Gramoz Palushi ka dalë për të festuar fitoren dhe atë natë goditet për vdekje me thikë nga Panagiotis Kladis.

E mbaj mend shumë mirë atë luftë. Pas golit të dytë të Shqipërisë, nuk pata kohë të festoja para se nëna ime të më mbyllte gojën. “Shhh, është e rrezikshme! Dikush do të na dëgjojë”, më kishte thënë me tmerr të vërtetë në sy. Nuk mund ta kuptoja reagimin e saj, por nuk do ta harroj kurrë zhgënjimin tim. Ndihesha tmerrësisht konfuz sepse, nga njëra anë, nuk isha në gjendje të kuptoja rrezikun të cilit i referoheshin prindërit e mi, dhe nga ana tjetër, nuk e kuptoja pse duhet të shikojmë një lojë nëse nuk mund të jemi të kënaqur me fitoren e ekipit.

Pikëpamja e grekëve mesatarë për minoritetin shqiptar ka ndryshuar, ndonëse në mënyrë dramatike ngadalë. E kam diskutuar këtë me një mbrojtës nga Avlona. “Kam tre fëmijë që nuk do të vuajnë kurrë nga racizmi që kemi ndjerë sepse tani gjërat janë ndryshe. Kanë ikur, kanë ndryshuar, nuk kthehen më. Tani e kemi kuptuar se jemi një popull. 10-15 vjet më parë nuk mund të shkoje në një kafene shqiptare duke mbajtur flamurin dhe duke festuar. Ne nuk mendojmë më se ka një klimë armiqësore. Për mua Greqia ishte vendi më i mirë për të emigruar. Cili vend tjetër do të kishte një kulturë, kuzhinë, kulturë apo temperament kaq të ngjashëm me ne? Mendoj se kemi bërë zgjedhjen më të mirë. Në fund të fundit, ne kemi gjak ballkanik në venat tona dhe këtë nuk do ta ndryshoja kurrë”.

Ndërtimi i identiteteve

Eksitimi ynë u zbut paksa kur Italia barazoi në minutën e 11-të. Nervat kanë munguar plotësisht në këtë natë. Mund të ketë pasur zhgënjim, por në asnjë moment nuk u përkthye në zemërim. Përkundrazi, deri në fund të ndeshjes askush nuk e humbi humorin e mirë. Duke komentuar gjysmën në shqip dhe gjysmën në greqisht, ata bënë shaka, ngacmuan njëri-tjetrin, porositën birra, shtruan tavolinat fqinje dhe qeshën së bashku.

Gjatë gjithë mbrëmjes më dukej sikur po shkoja “prapa”. Jo vetëm në atdheun tim, por në një të kaluar që nuk arrita ta jetoj. Kafeneja në kulturën ballkanike ishte një vend kyç për shoqërim, shkëmbim informacioni, lidhje aleancash dhe argëtim. Sot, kafenetë dhe baret e reja mund të shfaqen çdo ditë në çdo cep të qytetit, por ajo që ka ndryshuar është mënyra se si lëvizim në hapësira të tilla dhe mënyra se si u japim kuptim. Secili prej nesh është ulur në tavolinën e tij, ose vetëm me laptopin ose celularin e tij ose me shoqërinë e tij. Në çdo rast, ne nuk shkojmë më në kafene për të takuar njerëz dhe pothuajse nuk ka asnjë ndërveprim me pjesën tjetër të tavolinave. Patronët e dyqanit janë policët, një zhurmë që përzihet me muzikën në sfond. Ajo që po ndodhte te “Kafja e Malsisë” më kujtoi kafenetë e së shkuarës. Patronët dukej se e njihnin mirë njëri-tjetrin, duke krijuar një ndjenjë të vërtetë fqinjësie, e cila nuk mungon vetëm këto ditë, por është nën persekutim, në zhdukje.

Mirëpo, ky imazh jo vetëm që të çon në një udhëtim drejt së shkuarës, por përmban brenda saj diçka krejtësisht “të re”, diçka që ende po ndërtohet, lind dhe zihet. Në hapësira të tilla krijohet dhe riprodhohet identiteti greko-shqiptar . Dëshmia më e qartë për këtë ishte gjuha me të cilën komentuam ndeshjen: greqisht-shqip. Greqisht -Shqipja është gjuha që flas me familjen time, është gjuha e shtëpisë sime. E “qarkulloj” rrallë jashtë shtëpisë, sepse thjesht nuk e kam komoditetin. Vetëm një shqiptar në Greqi e kupton veçorinë e këtij ndërrimi të kodit gjuhësor që lindi këtu, në Greqi, në shtëpitë e emigrantëve. Përvoja e çdo emigranti është e ndryshme dhe vendi pritës luan një rol të rëndësishëm në formimin e identitetit të tij kombëtar dhe kulturor. Kështu, shqiptarët e Athinës dhe ata të Romës, të Bronksit, të Frankfurtit apo të Londrës kanë një kulturë të ndryshme, edhe pse të gjithë e kemi nisur nga e njëjta pikënisje: ajo e emigrantëve apo e pasardhësve të emigrantëve. Shqiptarët e Greqisë janë tashmë grupi më i madh i emigrantëve në Greqi. Sipas një raporti të Ministrisë Greke të Migracionit dhe Azilit në vitin 2022, 291.868 emigrantë shqiptarë jetojnë në Greqi me leje qëndrimi të vlefshme, duke përbërë 61.4% të të huajve të vendit.

Kafenetë që rezistojnë

“Kafeneja jonë është një vendstrehim për emigrantët shqiptarë në Kypseli”, më thotë gruaja e pronarit, Marcela. Unë i përgjigjem se këto ditë fantazmat vazhdojnë të zhduken, por ajo shpjegon se në rastin e tyre nuk është kështu. Që nga kohra të lashta shkonin familjarisht në kafenetë e drejtuara nga shqiptarët për të parë ndeshjet. Vitet e fundit, Kypseli i është dorëzuar gjithnjë e më shumë gentrifikimit, me shumë nomadë dixhitalë evropianë dhe amerikanë që gjejnë strehim të lirë këtu. “Ky fenomen ndodh kryesisht në Fokionos Negri. Në lagjen tonë ende nuk kemi parë aq shumë. Do të vijë patjetër edhe këtu”, më thotë ai.

Ata hapën “Kafja e Malsisë” 2-3 muaj më parë dhe tashmë është kthyer në një strehë për komunitetin shqiptar të zonës. Duke folur shqip, më shpjegon se këtu mblidhen për të festuar pagëzimet, ditëlindjet, fejesat. Ata mund të mos kenë “drejtuar” prej kohësh dyqanin, por kujtojnë dy festa të mëdha që kanë organizuar së fundmi. “Ne jemi katolikë kështu që e festuam vetë Pashkët me gosti, ushqime tradicionale, shumë mish dhe pije. Por në të njëjtën mënyrë e festuam edhe Pashkët ortodokse. Ne mund të mos jemi ortodoksë dhe shumica e të njohurve tanë janë gjithashtu katolikë, por ne i festojmë gjithmonë festat greke. Pse jo; Kjo është shtëpia jonë e dytë. Fëmijët tanë kanë lindur këtu. Ne duam t'i mësojmë ata të duan dhe të respektojnë kulturën dhe historinë e të dy vendeve," më thotë Viktoros, kushëriri i pronarit dhe kumbari i Pjetrit.

Pas përfundimit të ndeshjes, shumica e njerëzve qëndruan në tavolina duke porositur një tjetër raund birra, duke mos i kushtuar shumë rëndësi rezultatit përfundimtar të ndeshjes që e gjeti Italinë fituese. Ndeshja ishte vetëm një justifikim për t'u mbledhur dhe për të festuar me krenari me njëri-tjetrin. “Për kënaqësinë tonë! Gezuar, gezuar (= përshëndetje)!' . Nëse dikush nuk do ta dinte, nuk do ta kuptonte që sot humbëm. I vetmi që duket i çuditshëm është Piteri i vogël. "A prisnit që ne të fitonim sot?" E pyes në greqisht. “Foli shqip, ai e flet mirë”, më thotë Marcela. Të njëjtën pyetje ia përsëris prindit tonë. “Po, kam shpresuar kështu. Nuk është se e prisja, por e doja shumë dhe mendova deri në momentin e fundit se mund të kishte ndonjë ndryshim”. “Mirë, të paktën kemi thyer një rekord historik dhe me një diferencë. Kështu që të gjithë dolëm fitimtarë, - i përgjigjem dhe ai buzëqesh me sytë e ngulur në tavolinë. Ishte koha për të shkuar në shtëpi. Në ndeshjen e radhës do të jem sërish aty, si familje./

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese