Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
81 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
13 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

“Duart e krimit në financat publike”, zbulohet tenderi që denoncoi Petro Koçi: 2 milionë USD për pastrimin e qytetit të Fierit (Kompania që e fitoi)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Petro Koçi, deputet i zgjedhur në 25 prill në listën e PS, pak ditë më parë bëri një denoncim të fortë duke thënë se  “duart e krimit” janë shtrirë në financat publike dhe sipas tij, paratë e përfituara nga trafiku i drogës po legalizohen duke u futur si subjekt biznesi në tendera publikë.

Ai u shpreh se gupet kriminale të drogës paratë e pista po i pastrojnë me anë të tenderave që marrin nga Bashkia e Fierit.

“Efektet e SPAK dhe te Reformes ne Drejtesi po japin rezultat.  Bota e krimit dhe te korruptuarit kane filluar te ndjejne frike nga ligji. Keto efekte i mirepresim edhe ne Fier ku duart e krimit jane shtrire mbi financat publike. Protagoniste te trafikut te droges dhe te dhunes tashme kane legalizuar subjekte biznesi qe fitojne tendera publike. Kete e realizojne ose nepermjet lidhjeve te drejtperdrejta me ndonje titullar institucionesh ose nepermjet kercenimit te zyrtareve te caktuar qe ekzekutojne prokurimet si edhe nepermjet eleminimit te konkurrenteve ne procesin e tenderimit duke kercenuar pronaret e subjekteve te biznesit,” tha ai.

Është zbuluar tenderi për të cilin bënte fjalë Petro Koçi. Bëhet me dije se ditët  e fundit nga Bashkia e Fierit me kryebashkiak Armando Subashin dhe administratën e tij është zhvilluar një tender me vlerë 2 milion USD për pastrimin e qytetit.

Tenderi i pastrimit pas një gare me disa kompani të mëdha është fituar nga “KOMBI INVEST”, me pronarë Kreshnik dhe Ulis Gjatën. Kjo kompani ka marrë pjesë në procesin e nxjerrjes nga burgu të anëtarëve të bandës famëkeqe kriminale të Durrësit, duke lidhur kontrata në letër gjoja për punësimin e tyre.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img