Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
20 °
E martë, 30 Maj, 2023

Zyrtarisht ora dimërore, akrepat shkojnë 60 minuta pas

Lajme të ngjashëm

Sot ndryshoi ora. Akrepat shkuan 60 minuta mbrapa, ose thënë ndryshe, fletëm një orë më shumë.

Si zakonisht ndryshimi u bë rreth orës 03:00 të mëngjesit, ku akrepat na çuan edhe një orë mbrapa 02:00. Në aparatet e celularëve smart, ndërrrimi bëhet automatikisht.

Ndryshimi i orës më parë në Europë ka qënë jo i njëtrajtshëm, por ajo filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës kur disa vende vendosën të çojnë përpara orën në mënyrë që të shfrytëzonin më shumë dritën e diellit dhe të konsumonin më pak energji elektrike.


Më shumë