Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
21 %
2.6kmh
0 %
Enj
21 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Zyrtari i OBSH: Duhet të mësojmë të “bashkëjetojmë” me virusin sepse është e vetmja mënyrë për të ndaluar rritjen e infektimeve, zhdukja e COVID nuk është opsion për momentin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

David Nabarro, zyrtar i lartë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, është shprehur se qytetarët duhet të mësojnë të “bashkëjetojnë” me virusin, pasi kjo është e vetmja mënyrë për të ulur numrin e infektimeve.

“Njerëzit duhet të mësojnë si të ‘bashkëjetojnë’ me virusin, duke parandaluar rritjen e infeksioneve dhe shkaktimin e pikave të nxehta. Ne do të jemi në gjendje ta bëjmë këtë në të ardhmen”, tha Nabarro.

I pyetur për një datë se kur mund t’i vijë fundi pandemisë, ai deklaroi se kjo nuk është një mundëis për momentin, pasi numri i vaksinimeve nuk është shumë i lartë. Nabarro tha se në të ardhmen do të shfaqen variante të reja, ndaj COVID-19 do të jetë mes nesh për një kohë të gjatë.
 spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img