Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
1.5kmh
0 %
Sht
26 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Zyrtari i lartë amerikan: Te dënohen zyrtarët e lartë të korruptuar

Lajme të ngjashëm

“Ne dëshirojmë të shohim forcimin e institucioneve që luftojnë korrupsionin. Dëshirojmë që të hapen raste ndaj zyrtarëve të lartë që angazhohen në korrupsion, qoftë duke u hetuar, apo duke u ndjekur penalisht dhe më pas nëse shpallen fajtor, të dënohen nga gjykata dhe të vuajnë dënimin. Ne do të donim të shihnim një gjë të tillë. E kemi parë këtë gjetiu në rajon, si p.sh, në Kroaci. Dhe them se kjo është vërtet e rëndësishme”.

 

Kështu ka deklaruar Drejtori për Cështjet  e Evropës Jug-Qëndrore në Departamentin e Shtetit Amerikan, Tom Yazdgerd. I ftuar në emisionin e Janush Bugajskit, Tom Yazdgerd është treguar shumë i drejtpërdrejt duke përmendur edhe rastin e Kroacisë. Kujtojm se përpara se  të anëtarësohej në Bashkimin Europian, Kroacia denojë me burg ish kryeministrin Ivo Sanader për korrupsion.

Më shumë