Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
31 %
4.1kmh
0 %
Die
31 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Zyrtari grek bën thirrje për hapjen e dy pikave kufitare me Shqipërinë: Ndalimi i punëtorëve sezonalë shkakton dëm ekonomik

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Teksa pritet që Greqia të vendosë për lejimin e kalimit të shqiptarëve drejt vendit të tyre, nënprefekti i Thesprotisë, Thomas Pitulis ka bërë thirrje për hapjen e pikave kufitare të Qafë-Botës dhe Merxhanit.

Pitulis i ka dërguar një letër të hapur ministrit të Çështjeve Sociale dhe Trajtimit të Krizave, Nikos Chardalias, duke i kërkuar që të hapen kufijtë, ndërsa thekson dëmin e madh ekonomik të zonës, shkaktuar nga mbyllja mbi një vit dhe ndalimi i punëtorëve sezonalë.

Në letrën e tij nënprefekti Pitulis ka trajtuar edhe çështjen e padrejtësive për minoritarët, veçanërisht për punëtorët sezonalë të cilët ndihmojnë ekonominë e vendit.

Më shumë

spot_img
spot_img