Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
59 %
0.5kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
9 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Zyrtarët ukrainas: Varrezat masive pranë Mariupolit janë dëshmi e krimeve të luftës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zyrtarët ukrainas thonë se kanë identifikuar varreza masive jashtë qytetit të Mariupolit, që sipas tyre shton provat në rritje të krimeve të luftës ruse kundër civilëve.

Pretendimi mbështetet nga fotot e mbledhura dhe analizuara nga kompania amerikane e imazheve satelitore Maxar Technologies që duket se tregojnë më shumë se 200 varre të reja në një vend në skajin veriperëndimor të Manhushit, një qytet rreth 12 milje (19 kilometra) në perëndim të Mariupolit.

Rreth 100,000 njerëz mbeten të bllokuar në Mariupol, i cili ka qenë nën bombardime të vazhdueshme që kur u rrethua nga forcat ruse më 1 mars , sipas zyrtarëve ukrainas. Zyrtarët ukrainas pretendojnë se më shumë se 20,000 njerëz në qytet kanë vdekur gjatë sulmit.

Në një postim të enjten në aplikacionin e mesazheve Telegram, Petro Andriushchenko, një këshilltar i kryebashkiakut të Mariupolit, tha se kamionët rusë kishin mbledhur kufomat nga qyteti port, përpara se t’i hidhnin ato në Manhush.

“Kjo është dëshmi e drejtpërdrejtë e krimeve të luftës dhe përpjekjeve për t’i mbuluar ato,” tha ai.

Më shumë


spot_img

spot_img