Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
43 %
8.8kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
E martë, 28 Mars, 2023

Zyrtarët amerikanë: Rusia ka urdhëruar bllokimin e dy porteve të Ukrainës, po minon Detin e Zi

Lajme të ngjashëm

Shtetet e Bashkuara kanë informacione se Flota e Detit të Zi të Marinës Ruse “është nën urdhër për të bllokuar efektivisht portet ukrainase të Odesës dhe Ochakiv”, tha një zyrtar amerikan për CNN, duke cituar atë që u përshkrua si inteligjencë të deklasifikuar së fundmi.

Sipas tij, janë zbuluar indikacione se forcat ruse janë duke vendosur mina në Detin e Zi dhe kanë minuar më parë lumin Dnipro.

Zyrtarët perëndimorë kanë akuzuar Moskën për “armatosje” të furnizimeve ushqimore, ndërsa udhëheqësit dhe ekspertët paralajmërojnë për një krizë ushqimore të afërt me miliona tonë drithë ukrainas në pamundësi për të arritur në tregun global për shkak të luftës.

“Ne mund të konfirmojmë se pavarësisht pretendimeve publike të Rusisë se nuk po minon veriperëndimin e Detit të Zi, Rusia në fakt po vendos mina në Detin e Zi pranë Ochakiv”, ka thënë zyrtari i SHBA për median amerikane CNN, pa dashur të identifikohet.

Edhe “The Guardian” raportoi fillimisht mbi gjetjet e inteligjencës së sapo deklasifikuar.

Moska ka pretenduar se nuk po pengon dërgesat bujqësore nga Ukraina dhe ka thënë se Kievi duhet të çminojë ujërat që anijet të kalojnë tranzit. “Federata Ruse nuk po krijon asnjë pengesë për kalimin e anijeve apo anijeve. Ne nuk po parandalojmë asgjë,” tha Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në fillim të qershorit.

Më shumë