Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Zyrtarët amerikanë ngrenë shqetësimin: Terroristët mund të shfrytëzojnë heqjen e kufizimeve të Covid-19 dhe të sulmojnë në tubime të mëdha

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare (DHS) ka paralajmëruar që terroristët mund të kthehen në sulmet masive të sulmeve pasi kufizimet e Covid-19 janë të relaksuara në disa shtete.

“Ekstremistët e dhunshëm mund të kërkojnë të shfrytëzojnë lehtësimin e kufizimeve të lidhura me COVID-19 në të gjithë Shtetet e Bashkuara për të kryer sulme kundër një game më të gjerë objektivash pasi kufizimet e mëparshme të kapacitetit publik zvogëluan mundësitë për sulme vdekjeprurëse,” thuhet në njoftim.

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland, përpara Komitetit të Përvetësimeve të Senatit tha se terroristët paraqesin një kërcënim të lartë në 2021 për qytetarët.

Garland citoi FBI duke thënë se 2019, viti para fillimit të pandemisë, ishte viti më vdekjeprurës për ekstremizmin e dhunshëm që nga viti 1995.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img