Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

ZYRTARE/ Shtyhet nisja e bisedimeve me Shqipërinë në mars të vitit 2021, ZBARDHET vendimi i ambasadorëve të BE-së

spot_img

Lajme të ngjashëm

6be908d5e82bf6179a56b3b76ecc8b63

Bashkimi Evropian ka vendosur shtyrjen e bisedimeve për anëtarësimin e Bashkimit Evropian.

Në mbledhjen e ditës së sotme, është vendosur që bisedimet të shtyhen për në muajin mars të vitit 2021.

Ambasadorët kanë theksuar edhe njëherë që Shqipëria duhet të bëjë më shumë përparim në përmbushjen e kushteve.

“Ndryshe nga projekt-konkluzionet e mëparshme, propozimet e fundit të Presidencës Gjermane nuk përmendim më dhjetorin si muajin e konferencës së parë ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo konferencë do të mbahet kur Shqipëria të plotësojë dy kushtet e mbetura: ringritjen e Gjykatës Kushtetuese dhe miratimin e ligjit anti-shpifje”, thuhet në vendimin e ambasadorëve.

Për Maqedoninë e Veriut u tha se data për konferencën e parë do të caktohet pasi të zgjidhet çështja me Bullgarinë.

Mediat e huaja kanë theksuar se Italia u përpoq që të ndërhynte në favor të Shqipërisë, po iu refuzua kërkesa. 

Më shumë

spot_img