Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Zyrtare: Benjamin Netanyahu akuzohet për korrupsion dhe mashtrim

spot_img

Lajme të ngjashëm

e81756577aca5f3aeea2a908ed53d085

Prokurori i përgjithshëm i Izraelit ka akuzuar kryeministrin Benjamin Netanyahu për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit në lidhje me tre raste të ndara.

Netanyahu dyshohet se ka pranuar dhurata nga biznesmenë të pasur dhe ka dhënë favore për të patur mbështetjen e mediave.

Avichai Mandelblit e bëri publike akuzën këtë të enjten, duke ndjekur rekomandimet e policisë së Izraelit, raporton newsbomb.al.

Netanyahu ka mohuar çdo akuzë dhe tha se ai është viktimë e një “gjuetie shtrigash” nga kundërshtarët e tij të majtë dhe media.

Ai gjithashtu ka insistuar se nuk do të japë dorëheqjen dhe se nuk është i detyruar me ligj ta bëjë këtë.

Prokurori i Përgjithshëm Avichai Mandelblit tha në muajin shkurt se synon të padis Netanyahun në lidhje me tre raste – të njohura si Çështja 1.000, Çështja 2,000 dhe Çështja 3,000.

Çështja 1.000: Netanyahu është akuzuar për mashtrim dhe shkelje të besimit. Netanyahu dyshohet se ka marrë përfitime të ndryshme me vlerë të lartë, duke përfshirë shampanjë dhe puro, në këmbim të favorizimeve për një mik të pasur. Netanyahu ka thënë se ato ishin gjeste miqësie. Edhe miku i tij në të njëjtën mënyrë mohon çdo keqbërje.

Çështja 2,000: Netanyahu përballet me akuza për mashtrim dhe shkelje të besimit edhe në këtë rast. Ai dyshohet se ka pranuar një marrëveshje me botuesin e një gazete të madhe për të promovuar legjislacionin për të dobësuar një rival të tijin çdo ditë në këmbim të një mbulimi të favorshëm për Netanyahun. Ashtu si kryeministri, botuesi mohon të kenë kryer shkelje, raporton newsbomb.al.

Çështja 4,000: Kjo konsiderohet çështja më e rëndë sepse Netanyahu është akuzuar për ryshfet si dhe mashtrim dhe shkelje të besimit. Është pohuar se Netanyahu promovoi vendime rregullatore që favorizuan një kompani udhëheqëse telekomunikuese në këmbim të një mbulimi të favorshëm në lajme nga një prej faqeve të saj të internetit, si pjesë e një marrëveshjeje me aksionarin kontrollues të kompanisë. Kryeministri ka këmbëngulur se ekspertët mbështeën vendimet rregullatore dhe se ai nuk mori asgjë në këmbim. Aksionari gjithashtu mohon shkeljet.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img