Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Zviceranët votojnë për të shpallur të jashtëligjshëm mbulimin e fytyrës në publik

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1be2212be643e4467cdd9e43d1f7a618

Zvicra pritet të ndalojë mbulimin e fytyrës përmes një referendumi këtë të dielë.

Sipas parashikimeve, ligji i prezantuar nga një grupim i ekstremit të djathtë kërkon që ta shpallë të jashtëlighshme mbajtjen e mbulesave në fytyrë në publik, dhe me gjasë pritet të miratohet me 51% pro dhe 49% kundër.

Ndonëse ky projektligji nuk e përmend Islamin, thotë se ka si qëllim të ndalojë edhe protestuesit e dhunshëm që të mbulojnë fytyrën me maska gjatë protestave. Por për shumë aktivistë dhe politikanë, qëllimi i vetëm është ndalimi i burkës.

Ky ligj ka shkaktuar irritim edhe për shkak të situatës së pandemisë nga koronavirusi, ku qytetarët janë të detyruar të mbajnë maska mbrojtëse.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img