Tirana
overcast clouds
16 ° C
16 °
16 °
82 %
1.5kmh
90 %
Sht
15 °
Die
21 °
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
19 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Zv.ministri socialist bën llogaritë: PS ka 72 mandate të sigurt, por është në garë të plotë për 5 të tjera

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zv.ministri i Arsimit, Oltion Rrumbullaku, me anë të një postimi në rrjetet sociale ka bërë llogaritë për ndarjen e mandateve të zgjedhjeve të 25 prillit.

Sipas tij, Partia Socialiste ka 72 mandate të sigurt, por është në garë të plotë edhe për 5 të tjerë. Rrumbullaku thotë se në Elbasan dhe Dibër Ps lufton për mandatin e fundit në të dy qarqet, pasi ka të sigurt respektivisht 8 dhe 2 mandate.

Ai bën llogaritë edhe në qarkun e tiranës, ku shprehet se Ps është në kërkim të mandatit të 19, që do ta zbriste PD në 14 deputetë në kryeqytet.

Postimi i plotë:

Duke pare rezultatet ne KQZ dhe duke llogarit heresat perkates ne excel duket qe ne Kukes (1), Lezhe (3), Berat (4), Fier (9), Vlore (8 ), Gjirokaster (3), e Korce (6), rezultati eshte salduar dhe nuk ka as shanse teorike qe te ndryshoje ndonje shifer (pervec ndonje apokalipsi ne Korce).

Ne Shkoder eshte mandati i 6 i PD qe eshte ne diskutim me mandatin e katert te PS dhe te dytin e PSD. Mandati i PD ka nje avantazh shume te lehte.

Ne Elbasan dhe Diber jane per pak vota mandatet mes PS dhe PD

Pra, PS ka te sigurta 8 dhe 2, ndersa PD 5 dhe 2 respektivisht. Luftohet per mandatin e fundit

Tirana (18) ende ne gjysmen e numerimit dhe po luftohet per mandatin e 19 te PS ose 15 te PD

Nderkohe Durresi (7) me nje epersi te konsiderueshme te PS, por prape me vetem cerekun e kutive te numeruara.

Pra, 72 mandate te sigurta te PS dhe ne gare te plote per 5 mandate te tjera.

Shifrat flasin!


spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img