Hapësire reklamuese

Bota

Zv.kryeministrja ukrainase: Nuk ka marrëveshje me Rusinë për korridorin humanitar për evakuimin e civilëve në fabrikën Azovstal

Shkruar nga Newsbomb
Zv.kryeministrja ukrainase: Nuk ka marrëveshje me Rusinë për

Zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk deklaroi se nuk ka asnjë marrëveshje me Rusinë për korridorin për evakuimin e civilëve nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol.

“Sot, pala ruse shpalli edhe një herë ekzistencën e një korridori për largimin e civilëve nga Azovstal. Kjo mund të besohej nëse rusët nuk do t'i kishin thyer korridoret humanitare shumë herë më parë. Unë e di se çfarë po them sepse, në emër të presidentit, unë personalisht jam duke zhvilluar negociata të tilla dhe duke organizuar korridoret humanitare. Është e rëndësishme të kuptohet se Korridori humanitar hapet me marrëveshje të të dyja palëve. Korridori i shpallur në mënyrë të njëanshme nuk ofron siguri, prandaj në fakt nuk është korridor humanitar. Pra, unë deklaroj zyrtarisht dhe publikisht: për fat të keq, sot nuk ka marrëveshje për korridoret humanitare nga Azovstal”, tha ajo.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë lëshoi ​​një deklaratë më herët duke ofruar ndërprerjen e të gjitha sulmeve rreth uzinës Azovstal, një objekt ku forcat ukrainase po qëndrojnë, për të lejuar civilët të largohen në çdo drejtim që ata zgjedhin.

Vereshchuk tha se pala ukrainase i kishte kërkuar Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres që të inicojë dhe garantojë një korridor evakuimi për civilët nga Azovstal. Guterres ka planifikuar të takohet veçmas me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe presidentin rus Vladimir Putin.

"Në veçanti, ne kërkojmë që përfaqësuesit e Kombeve të Bashkuara dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq të jenë të pranishëm në kolonën humanitare, Ne shpresojmë për efektivitetin e bisedimeve të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së me përfaqësuesit rusë”, u shpreh Vereshchuk.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese