Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Sht
14 °
Die
19 °
Hën
14 °
Mar
12 °
Mër
10 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Zuckerberg vendos të rikthejë llogaritë e Trump në Facebook dhe Instagram

Lajme të ngjashëm

Ish-presidenti amerikan Donald Trump do të rikthehet në Instagram dhe Facebook, pas vendimit të fundit të kompanisë Meta.

Gjiganti i rrjetit social ka njoftuar se llogaritë e Trump në Facebook dhe Instagram do të riaktivizohen. Ato ishin pezulluar “për nxitje të dhunës” gjatë protestave të 6 Janarit në Kapitol.

Nick Clegg, president i çështjeve globale në Meta, kompania që zotëron Facebook dhe Instagram, tha se llogaritë e Trump do të rikthehen “në javët e ardhshme” por kësaj here do të kenë monitorim më të rreptë  “për të penguar përsëritjen e shkeljeve”.

“Në rast se zoti Trump poston më tej përmbajtje dhunuese, përmbajtja do të jetë hiqet dhe ai do të pezullohet nga një muaj deri në dy vjet, në varësi të ashpërsisë së shkeljes”, tha Clegg në faqen e internetit të kompanisë.

Më herët, biznesmeni Elon Musk vendosi të rikthejë llogarinë e Trump në Tëitter, menjëherë pasi bleu rrjetin social.

Më shumë