Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
52 %
3.1kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
14 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Zotohet kreu i NATO, Stoltenberg: Do t’i kundërvihemi fuqizimit të Kinës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kërcënimi i sigurisë nga fuqizimi i Kinës do të jetë pjesë e rëndësishme e fokusit të ardhshëm të NATO-s. Lajmin e bëri të ditur Shefi i Aleancës Përëndimore Jens Stoltenberg.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg tha se Kina tashmë ka një ndikim në sigurinë evropiane përmes aftësive të saj kibernetike, teknologjive dhe raketave me rreze të gjatë.

Kina ka testuar një raketë hipersonike me aftësi bërthamore në gusht duke demonstruar një aftësi të avancuar të armëve me rreze të gjatë që befasoi inteligjencën amerikane dhe tregoi përparimin e shpejtë ushtarak që Kina ka bërë në armët e gjeneratës së ardhshme.

NATO ka kaluar dekada të fokusuara në luftimin e Rusisë dhe, që nga viti 2001, terrorizmit. Fokusi në Kinë vjen në mes të një zhvendosjeje në orientimin amerikan larg Evropës në një konflikt hegjemonik me Pekinin.

“Kina po na afrohet. Ne i shohim ata në Arktik. Ne i shohim ata në hapësirën kibernetike. Dhe sigurisht që ata kanë gjithnjë e më shumë armë me rreze të lartë që mund të arrijnë në të gjitha vendet aleate të NATO-s” është shprehur Stoltenberg.

Më shumë
spot_img
spot_img